Kvíz: Poznáte bylinku podle lidového názvu? Vyzkoušejte si, zda byste obstáli jako báby kořenářky

Důkaz o tom, že bylinky a léčivé rostliny se používaly již v hodně dávné minulosti svědčí různé archeologické nálezy, ať už je to ve starověké Persii, Řecku nebo římské říši a největší úctě se bylinky těšily ve středověkých klášterech. V dobách starověku byl lékař a bylinkář to samé, dnes lékaři bylinkám úplně nevěří a spoléhají se raději na vědu. A jak to máte vy? Věříte v sílu léčivých bylin?

Jak si vyrobit nádherný květinový věnec z řebříčku, třapatkovek i makovic: postup krok za krokem s fotonávodem

www.nkz.cz

Dnešní doba našemu zdraví moc nepřeje

V dnešní době, která je plná shonu, stresu a honby za hmotnými statky, baby kořenářky už nemají své pevné místo. Ano, najdou se tací, kteří bylinkám zasvětili svůj život a své poznatky předávají dál. Nicméně, pokud chceme být zdraví a v dobré kondici, zařadit bylinky do svého života je vždy dobrý nápad. Léčivé byliny sice, na rozdíl od moderních léčivých přípravků, účinkují pomaleji, ale většinou s trvalým následkem a hodí se i pro preventivní užívání, to o lécích říct nemůžeme. Některé léčivé rostliny jsou zároveň zdravé či dokonce označované jako tzv. super potraviny a platí zde Hippokratova slova více, než kde jinde:“ Nechť je ti potrava lékem a lék potravou.“.

Jak se zbavit škůdců na zahradě? Stačí snadný trik s bramborovou natí a škůdce ze zahrady vyženete

www.nkz.cz

Kvíz odhalí vaše bylinkářské znalosti

Tak či tak, bylinky většinou milujeme a ve většině domácností, minimálně doma na parapetu, se vždy najdou ty základní druhy jako jsou máta, meduňka, dobromysl či mateřídouška. Jste si ale jisti, že tyto své oblíbence poznáte i podle jejich staršího, lidového názvu? Máte-li tu možnost, pozvěte si na pomoc babičky nebo dědečky, ti si totiž tyto názvy budou spíše pamatovat. Tak připraveni? Jdeme na to.

Suchomilné záhony se těší velké oblibě: vyberte ty správné druhy rostlin a v období sucha zůstaňte naprosto v klidu

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada