5 keřů, které budou postupně vykvétat od jara až do podzimu
Na rozdíl od letniček či trvalek bývají keře květy doslova obalené. Nám tak poskytují krásný pohled a včelám i čmelákům stabilní zdroj potravy ve velkém množství, a to po mnoho let. Jejich větve navíc slouží pro hmyz, ale také pro ptactvo, jako úkryt před predátory i nepřízní počasí. Díky různým dobám kvetení vytváří keře nepřerušovaný zdroj nektaru a pylu od časného jara do konce léta.
1. Kalina vonná (Viburnum farreri)
- Doba kvetení: únor–březen
- Výška: 1,5–2 m
- Květy: různé odstíny růžové růžové, vonné
Otužilá a nenáročná kalina vonná je skvělá volba pro nasycení všech nejčasnějších opylovačů. Kalina vonná rozkvétá, jakmile první jarní slunce vykoukne z mraků, často už v době, kdy na zahradě ještě leží sníh. Podmanivá vůně jejích květů láká první probouzející se včely. Květy se objevují na holých větvích před rašením listů, což z ní dělá také atraktivní solitérní keř. Jasně zelené listy kaliny vonné se na podzim barví do atraktivní vínové barvy.
2. Zlatice (Forsythia)
- Doba kvetení: březen–duben
- Výška: 2–4 m
- Květy: jasně žluté, bez vůně
Zlatici se nejčastěji říká zlatý déšť, i když tento název správně patří úplně jinému keři, štědřenci odvislému (Laburnum anagyroides). Zlatice náleží mezi nejčastěji pěstované keře s časně jarním kvetením, velmi snadno se tvaruje řezem, a hodí se proto i do živých plotů. Jen pozor, při hodně radikálním řezu se dočkáte malého množství květů, což by byla škoda, protože zlatožluté, zvonkové květy mají v oblibě především čmeláci.
3. Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa)
- Doba kvetení: duben–červen
- Výška: 1–3 m
- Květy: sněhově bílé, bez vůně
Hroznovec hroznatý vyniká skvělou vlastností, dokáže bohatě nakvétat i na novém dřevě. Jedná se o keř, který zpravidla nepotřebuje žádný řez, protože pomalu roste, ale pokud ano, pak až po odkvětu, abyste sebe a hmyz nepřipravili ani o kousek jeho rozkvetlé krásy. Na podzim se listy hroznovce barví do žluta.
4. Vajgélie květnatá (Weigela florida)
- Doba kvetení: květen–červenec
- Výška: 1–2 m
- Květy: ve všech odstínech růžové i červené barvy nebo i bílé, s příjemnou vůní
Nádherný, poměrně pomalu rostoucí keř, nejčastěji s obloukovitě převislými větvemi, v jarních měsících až v časném létě je doslova obsypanými trubkovitými květy. Vajgélie je vhodná do živých plotů i k solitérnímu pěstování. Pozor, preferuje vlhčí půdu!
5. Komule Davidová (Buddleja davidii)
- Doba kvetení: červenec–září
- Výška: 1–3 m, ale i zakrslé kultivary do 1 m
- Květy: vonné, bílé nebo v různých odstínech fialové a růžové barvy
Pokud toužíte po zahradě plné motýlů, určitě nezapomeňte na keř, jemuž se právem často říká „motýlí keř“, protože je to přímo magnet na babočky i další motýly. Jeho květy připomínají šeřík, proto se můžete setkat i s lidovým názvem „letní šeřík“. Jedná se o keř nenáročný, jen pozor na jeho sklony k vymrzání, vyžaduje především v mládí zimní ochranu. Na druhou stranu komule dobře obráží z kořenů.
Rozkvetlé keře jako hostina pro užitečný hmyz
V případě vysazování keřů pro opylovače je důležité pamatovat na několik zásad. Umístěte je na slunné stanoviště, kde budou kvést nejbohatěji. Pokud možno, vysazujte je ve skupinách, alespoň po 3 kusech, protože větší množství květů na jednom místě přiláká více hmyzu. Kombinujte druhy s různou dobou kvetení, aby měli opylovači potravu po celou sezónu. Jejich květy však potěší nejen hmyz, ale i vaše oči, a mnohé z nich dokonce i krásně voní. Navíc jsou většinou nenáročné na údržbu a vydrží na stanovišti dlouhé roky.
Zdroj: ireceptar.cz; modernizahrada.com