Domácí postřik proti škůdcům na pokojovky
Vy jste ještě nikdy neslyšeli o tom, že česnek můžete použít proti škůdcům na svých pokojových rostlinách? Naše babičky tento malý fígl používaly běžně, protože dříve nebylo možné nakupovat drahé insekticidy. Zkrátka se používalo to, co bylo doma, a česnek, který si vypěstovaly na zahradě, byl vždy po ruce. Využívaly ho tedy nejen pro léčení různých zdravotních potíží, ale i pro ochranu svých rostlin, a to jak doma, tak i na zahradě. Tato aromatická cibulovina totiž dodá rostlinám řadu vitamínů a minerálů, takže ani to hnojivo nakonec nemusíte kupovat, a díky tomu, že je antibakteriální, působí rovněž jako prevence proti houbovým chorobám, především plísním, a chrání před škůdci, protože jeho aroma nemá řada z nich moc v lásce.
Jak správně použít česnek proti škůdcům na pokojových rostlinách?
Způsoby, jak použít česnek pro ochranu pokojových rostlin, jsou dva. První varianta je, že použijete celý stroužek, který zavrtáte do půdy k rostlině, nebo si vyrobíte česnekovou zálivku. Obě metody můžete použít také k ochraně venkovních rostlin, především ve skleníku či pařeništi, kde je výskyt plísní velmi častý.
Použití celých stroužků
Možná jednodušší je první způsob, kdy stroužek česneku zahrabete do substrátu k rostlině, zhruba do hloubky 1 až 2 cm. Česnek můžete oloupat a klidně i rozpůlit či nadrtit, protože by se také mohlo stát, že vám začne v substrátu klíčit. Zhruba po týdnu, tím, jak rostliny zaléváte, začne v půdě zahnívat, tak ho vyndejte a tuto ozdravnou česnekovou kúru dopřejte rostlinám jednou za 2 měsíce. Účinek česneku na rostliny poznáte, jsou zdravé, silné a vyživené.
Vyrobte si česnekovou zálivku
Další možností, jak rostlinám dopřát pozitivní účinky česneku, je, vyrobit česnekovou zálivku. Stačí, když rozdrtíte pár stroužků, namočíte je do litru vody a necháte dva dny louhovat. Pak už jen nálevem zalijete pokojové rostliny. Tuto hnojivou a zároveň léčivou česnekovou zálivku je navíc možné použít i v rozprašovači, čímž se česnek dostane na listy, kde bude preventivně ošetřovat rostliny proti plísni.
Česnek pomůže i proti houbovým chorobám
Kvůli tomu, že máme doma často přetopeno a vlhko, mají plísně optimální podmínky pro své působení. Nejen, že jsou nebezpečné pro naše rostliny, ale především i pro naše zdraví. Spory z nich totiž dýcháme a často si tím v budoucnu způsobíme dýchací potíže. Bílé chomáčky na povrchu substrátu tedy nejsou žádoucí a k zamezení jejich vzniku pomůže právě česnek.
Aby se v bytě nešířily plísně, je také důležité pravidelně větrat. V těchto mrazivých dnech však buďte při větrání velmi opatrní a než okno otevřete, ochraňte pokojové rostliny před nepříznivým mrazivým vzduchem. Dejte je třeba do vedlejší místnosti, protože i jedním vyvětráním můžete o některé choulostivější rostliny přijít.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.