Jak škodí rybenky
Rybenka domácí (Lepisma saccharina) je bezkřídlý, světloplachý členovec, který je našim běžným parťákem v bytech. Už jeho přítomnost vám napovídá něco o vašem životě, zvycích a hlavně zlozvycích. Pokud to vezmeme po pořádku: jistě se zcela oprávněně budete zajímat, zda rybenky nějak škodí. Neškodí i škodí. Naštěstí to nejsou přenašeči nemocí, ale rády si smlsnou na některých vašich věcech nebo vybavení bytu. Papír a mnohdy pro ně sladká škrobová lepidla - tedy knihy, tapety s lepidlem, časopisy, kartonové krabice, patří do jejich jídelníčku. Už název saccharina napovídá, že rybenky milují sladké, cukr, škrob. Takže sladké potraviny jim dodávají potravu a energii. To jsou důvody, proč je řadíme mezi škůdce. Ovšem na druhou stranu se také živí roztoči z domácího prachu a dokonce si troufnou na plíseň. Vyskytují se převážně v koupelnách, na toaletách, kuchyních a všude tam, kde je vlhko teplo.
Kde se rybenky berou
Rybenky domácí to mají rády vlhké, tmavé a teplé a když k tomu ještě přidáte dostatek potravy, tak vytváříte ideální prostředí pro jejich život. Proč by tedy u vás nechtěly bydlet? Co děláte špatně a jak to napravit? Málo větráte anebo špatně. Několikrát denně otevřete všechna okna a udělejte pořádný průvan. Zamezíte tak vysoké vzdušné vlhkosti. Doma by měla být ideálně vlhkost v rozmezí 40-60 % a v koupelně max. 70 % - proto často větrejte.
Rybenky jsou spokojené při teplotách 25-30° C se vzdušnou vlhkostí kolem 75 -90 %. Koupelna a kuchyně jsou tedy ideálním domovem. Rybenky jsou aktivní v noci, protože jsou světloplaché. Když jim necháte na zemi drobky jídla a potravy, není divu, že se nechtějí vystěhovat. Přes den přebývají ve štěrbinách a prasklinách obkladaček, pod vlhkými koberci nebo prádlem, ve škvírách, ale i pod krabicemi apod. Opravte všechna těsnění v koupelnách a kuchyních, opravte sokly nábytku, utěsněte všechny mezery v zárubních a rámech oken. Vysávejte a uklízejte zbytky jídel. Nesušte v bytě prádlo. Prostě čistota a časté větrání rybenkám moc nevyhovuje.
Jak se rybenky rozmnožují
V tomto ohledu rybenky moc fantazie nepobraly. Sameček vypustí svůj spermatofor (zásobníky spermií) na hedvábném vlákně a samička se už sama postará o oplodnění. Za svůj život dokáže naklást až 100 vajec po malých snůškách. V závislosti na teplotě a vlhkosti se za 3 - 6 týdnů vylíhnou z vajíček nymfy. Rybenkám nezáleží při rozmnožování na ročním období, důležitá je vlhkost a teplota ve vašim bytě. Předpokládá se, že rybenky žijí přibližně tři roky.
Jak se zbavit rybenek
Mnoho zdrojů uvádí, že na rybenky platí vůně levandule (chudák levandule, co ta toho musí odpudit), citrusy nebo dokonce vůně čerstvé okurky. Můžete to zkusit, ale kam asi taková rybenka odejde? Nejspíš do jiného koutu nebo do jiné štěrbiny. Takže k likvidaci nedojde, jedině k mírnému odstěhování se, a to kdo ví, jestli vůbec…
Nejlepší jsou lepové pasti. V drogerii není problém pasti zakoupit, ale můžete si je také vyrobit sami. Je to celkem snadné. Na pruh pečicího papíru nebo igelitového sáčku nanesete med a nastražte v místech, kde se často s rybenkami potkáváte. Nejlépe ovšem tam, kam noha vašeho partnera nebo dětí v noci nedošlápne. Kout nebo místo pod nábytkem by mohly vyhovovat. Rybenky milují sladké a na med se ochotně nalepí.
Doporučení, na co si dávat pozor: často větrejte; uklízejte zbytky jídla a drobky nejen po sobě ale i po domácích mazlíčcích; potraviny mějte bezpečně uložené v uzavíratelných nádobách; nesušte prádlo v bytě a nenechávejte vlhké ručníky a koberečky se povalovat na zemi; perte často ložní prádlo a větrejte pokrývky
Když se vrátíte z venku domů a postavíte vlhké boty do předsíně, poskytnou jejich podrážky rybenkám skvělý úkryt. Věřte, že pod botami najdou i něco dobrého k snědku.
Zdroj: autorský text