Plánujete založit zahradu? Nejprve si připravte papír a tužku, radí zahradní architekt

Chce to dobrý plán

Jakmile se chytáte založit svoji zahradu snů, je důležité dodržet pár zásad. Jen díky dostatečné přípravě totiž na nic nezapomenete a vše klapne na výbornou. Stejně, jako jste si kdysi naplánovali, jak má vypadat váš vysněný dům, musíte přistupovat i k samotné zahradě. Nejsou to jen nějaké stromy, nějaké rostliny, nějaký altán, ale veškerá výsadba a zahradní prvky musí být předem jasně dané a dobře rozvržené. Takže, uvařte si kávu, vezměte si papír, tužku případně nějaký katalog s rostlinami a začněte plánovat.

Proč je dobrý zahradní architekt

Mezi lidmi občas panuje názor, že najmout si zahradního architekta, který nám navrhne zahradu, je naprosto zbytečná a na finance náročná věc, to přece zvládne každý. Od toho jsou knihy či internet. V tomto případě vás ale musím trochu poučit, protože pokud nemáte patřičné odborné vzdělání, nejlépe v zahradnickém oboru samozřejmě, potom založení zahrady nebude pro vás nic jednoduchého. Zahradní architekt je odborník, vystudoval vysokou školu, získal patřičné vzdělání a zná nejen veškerý rostlinný materiál, ale ví také vše o umisťování zahradních staveb, zná zákony, jejichž neznalost neomlouvá, a dokáže si vaši zahradu představit ještě před tím, než ji vůbec začnete realizovat. Ví, jak které stromy dorostou, jaké rostliny se hodí do podmínek vaší zahrady a seznámí vás rovněž s péčí o zahradu. Pokud si myslíte, že na tohle nikoho nepotřebujete, utratíte zbytečně peníze za rostliny či materiály, které ve vaší zahradě neporostou či se do ní ani nehodí. Vždy tedy pečlivě zvažte, zda by se vám přece jenom nějaký ten architekt, nehodil. Však dům jste také nestavěli jen podle článků na internetu, že?

Papír a tužka je základ

Nejprve si musíte svoji zahradu nakreslit, což ostatně udělá i případný zahradní architekt. Buď si nakreslete jednoduchou skicu nebo si vytiskněte z map plánek pozemku a zakreslujte přímo do něj. Rostou-li na pozemku již nyní nějaké stávající stromy a budete je chtít zachovat, zakreslete je. Do plánku zakreslete dům a případně terasu. Chcete-li mít na své zahradě nějaké zahradní prvky a stavby, ty zaneste do plánu jako první. Většinou se jedná o skleníky, vyvýšené záhony, altány, bazény či odpočívadla nebo dětská hřiště. V případě staveb ale mějte na paměti, že musíte dodržet zákonem danou vzdálenost od hranice sousedova pozemku. Zakreslete také případné cesty a zpevněné plochy. Jakmile máte tyto prvky zakreslené, začněte umisťovat rostliny.

Jak rozmístit rostliny

Nejprve musíte rozmístit vzrostlé stromy a počítat a tím, že se v budoucnu rozrostou. Dále zakreslíte živé ploty a keřová patra. Jako poslední přijdou na řadu okrasné záhony tvořené většinou trvalkami. Máte-li rozmístěné rostliny, přičemž musíte samozřejmě brát v potaz jejich nároky na podmínky prostředí, vyznačte si, kde všude bude trávník a kde třeba štěrková plocha. Jakmile děláte jednoduchou skicu, nemusíte dbát na správný spon, ale v případě, že si již tvoříte osazovací plán, spon u jednotlivých rostlin již řešit musíte. Jestliže plánujete, že byste si nechali instalovat do zahrady zavlažovací systém, na ten myslete již v samém počátku realizace zahrady, ještě před tím, než začnete rostliny vysazovat.

Jaký je postup při založení zahrady

Máte-li zakresleno, co kde budete pěstovat, kde přesně budou stavby, vodní plochy a užitkové záhony, pak připravte pozemek. Odplevelení je základ a často je nutno navést také kvalitní zeminu. Pak je na řadě nákup rostlin, který je někdy vhodné svěřit do rukou zahradníka či zahradního architekta, protože odborník pozná kvalitní rostlinu, vy jako laik si třeba nevšimnete nějaké choroby či škůdce a takovou rostlinu si s klidem zakoupíte. Rostliny nenakupujte v hobbymarketech, ale v klasických zahradnictvích, zde jsou odborníci, kteří vám rádi poradí. Jakmile dovezete rostliny domů, začněte vysazovat. Pořadí je zhruba takové, že nejprve vysazujete vzrostlé stromy, pak keře, trvalky a jako třešnička na dortu pak následuje trávník. Zde se rozhodnete, zda si jej vysejete nebo si od odborné firmy necháte položit trávníkový koberec. Záhony pak můžete zakrýt nějakým anorganickým materiálem v podobě mulčovací kůry, dřevěné štěpky, kačírku či drtě a pak už se o jednotlivé rostliny pečlivě, a hlavně s láskou staráte.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada