Slimáci útočí a my si je ještě zveme na pivní pasti do záhonů. Už tu chybu nedělejme

Co žerou slimáci

Plži se živí rostlinnou stravou i rozkládajícím se organickým materiálem. Jejich velká žravost je podmíněna výkonem, které jejich ústní ústrojí dokáže vyvinout. Plži totiž mají v ústní dutině pilovitý orgán - tzv. radulu, kterým doslova ustrouhávají, rozmělňují a s pomocí slinných žláz posouvají potravu dál do jícnu. Jsou schopni během jednoho dne sežrat potravu rovnající se polovině své hmotnosti. Je třeba si uvědomit, že nestrouhají rostliny jen na povrchu, ale likvidují i podzemní části - hlízy, plody a kořeny.

Kdy vylézají slimáci a jak se pohybují

Plzáci a slimáci se pohybují především při zvětšené vzdušné vlhkosti. To je důvod, proč jsou aktivní přes noc, kdy se sráží rosa nebo za deštivého počasí. Pro usnadnění jejich pohybu vylučují ze žlázových buněk sliz, který jim také umožní lézt kolmo vzhůru nebo hlavou dolů. Sliz plžů je směsicí vody a baktericidních látek, které zabíjí bakterie a působí antisepticky. Další důležitou složkou je mucin, který ve směsi s vodou způsobuje, že sliz má hlenovitější konzistenci a nevysychá, snižuje tření, má očistnou funkci a chrání vajíčka. Základem mucinu jsou glykoproteiny mající schopnost vázat vodu a zadržovat ji. Těchto vlastností slizu si všiml také kosmetický průmysl a začal produkovat kosmetiku obohacenou mucinem.

plzák španělský
Info ikona

Slimáci a plzáci jsou největšími vetřelci našich zahrad

Jak se zbavit slimáků? Využijme jejich čich

Jejich dalšími smyslovými orgány, které jim slouží k nálezu potravy, jsou čtyři zatahovací tykadla v hlavové části těla. Na delších zrakových tykadlech se nacházejí oči, kratší pár má hmatovou a čichovou funkci. Informace o teplotě, vlhkosti, drsnosti terénu, čichu a chuti získávají ze smyslových buněk umístěných na povrchu těla, tykadlech, hlavě a v okolí ústní dutiny. Z těchto „senzorů“ zkoumají slimáci biochemické sloučeniny ze vzduchu a na zemi. Z dálky cítí potravu – tedy vaši zeleninu, ostatní rostliny, houby a také své kolegy slimáky. Slimáci údajně cítí na vzdálenost 90 – 200 metrů.

Past na slimáky z piva

Často kladené pivní pasti jsou jedním z možných způsobů jejich likvidace. Ač si mnozí myslíme, že slimáci rádi pijí pivo, není to úplně přesné. Oni totiž milují kvasinky v něm obsažené. Proto tyto pasti lákají plže na velikou vzdálenost. Snad nejhorším prohřeškem je kladení pivních pastí přímo na záhony mezi zeleninu. Vůbec si neuvědomujeme, že tak nabízíme naše výpěstky vzdáleným slimákům, kteří by se spokojili i s jinou potravou. Takže místo toho, abychom zeleninové záhony ochraňovali, slimáky si pozveme na šťavnatou hostinu! Navíc, ne každý slimák se ochotně v pivě utopí. Napije se, vyleze a s chutí se zakousne do naší zeleniny. To asi úplně nechceme.

Jak se zbavit slimáků? Pivní pastí, ale…

Pivní pasti na slimáky určitě nastražte, ale někde mimo záhony! Umístěte je někde ve vlhkém koutě zahrady, kde po pivním dýchánku nesežerou vaši zeleninu. A pozor ještě na jednu záležitost. Slimáci dokáží cítit pivo opravdu na velkou vzdálenost. Není tedy důvod, abyste k sobě zvali okolní plže. Možná bude nejúčinnější, když souseda přesvědčíte, aby kladl pivní pasti on. Tak se stane, že vaši slimáci vyrazí na pivní party k sousedovi a třeba se už nevrátí.

 

Zdroje: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada