Bílý povlak v květináči: Kdy jde o problém a jak se ho zbavit?
Bílý povlak může mít dvě příčiny, přičemž oba problémy vypadají velmi podobně, ale jeden je pouze estetický a druhý by pro rostliny mohl mít vážné následky. Jedná se o usazený vápenec (uhličitan vápenatý), nebo o bílou plíseň. Každý z těchto jevů vyžaduje odlišný přístup, ale dobrou zprávou je, že se v žádném případě nejedná o neřešitelné problémy, a pokud zakročíte včas, pak ani v případě plísně vaše pokojové rostliny nebudou ve větším ohrožení.
Co znamená bílý povlak v květináči? Nejčastěji jde o usazeniny
Bílé krystalky, které se nejčastěji usazují kolem vnitřního okraje květináče, můžete nazývat různě, ale vždy se jedná o stejný, a především naprosto neškodný problém. Tedy problém pouze estetický. To se jen minerály, obsažené ve vodě, kterou zaléváte květiny, usadily na povrchu substrátu. Nejčastěji k tomu dochází v zimních měsících a u květináčů na parapetu okna nad radiátorem ústředního topení. Voda ze zálivky se odpařuje a minerály v ní rozpuštěné se rychle usazují. Vodní usazeniny sice nejsou nijak nebezpečné, ale pokud vám vadí, pak se jich zbavíte opatrným seškrábnutím ze stěn květináče a odstraněním nejvrchnější vrstvy substrátu. Časem se však znovu vytvoří.
Usazené minerály poznáte snadno:
- usazeniny mívají křídově bílou barvu,
- při promnutí mezi prsty ucítíte drsnou a křehkou strukturu,
- usazeniny se vyskytují především kolem vnitřního okraje květináče.
Pokud jde o bílou plíseň na hlíně, je potřeba zakročit
Oproti minerálním usazeninám představuje bílá plíseň závažnější problém, ale ani v tomto případě se nejedná o žádnou tragédii, zvlášť pokud proti plísni včas zakročíte, což je velmi důležité. V počátečním stádiu je problém rychle a snadno řešitelný, později může dojít až k úhynu napadené rostliny a k šíření plísně do dalších květináčů.
Kdy se bílá plíseň u pokojovek objevuje nejčastěji?
Plíseň obvykle napadá rostliny během zimních měsíců, kdy se v bytech méně větrá a také bývá mnohem méně světla. K šíření plísní přispívá i příliš nízká teplota, proto často napadají rostliny, umístěné v málo vytápěných místnostech (pod 15 °C) starších domů. Pozor dejte i na přemokřený substrát, a také na rostliny, které rostou v těsném shluku.
Jak poznáte bílou plíseň v květináči
- plíseň mívá měkkou strukturu vatovitého vzhledu
- plíseň mívá bílou barvu se šedavým nebo nazelenalým nádechem
- plíseň se rychle šíří
- plíseň poznáte i podle nepříjemného zatuchlého zápachu
Jak plíseň ohrožuje zdraví rostliny
- blokuje přístup vzduchu k substrátu
- brání příjmu živin
- postupně napadá kořenový systém
Jak postupovat při likvidaci plísně
- okamžitě izolujte napadenou rostlinu
- snižte vlhkost substrátu, nechte jej vyschnout
- odstraňte viditelné části plísně
- použijte fungicidní postřik
- zlepšete cirkulaci vzduchu prokypřením substrátu
- V krajním případě, při zanedbání problému a větším rozšíření plísně, rostlinu přesaďte do nového substrátu, ale květináč předtím řádně umyjte nebo raději vyměňte za nový
Bílá plíseň nejčastěji napadá tyto druhy rostlin
Zdroj: ireceptar.cz; dumazahrada.cz