Co v zimě dělat s ovocnými stromy?
Panují-li třeskuté mrazy, většina škůdců uhyne. Ale, vzhledem k tomu, jaké u nás bývají zimy, kdy jsou spíše extrémně vysoké teploty, nemůže být o nějakém úhynu škůdců ani řeč. Navíc mívají k přežití zimy množství důmyslných mechanismů, díky kterým i mrazy překonají. A v takové fázi je pak na nás, abychom je na stromech vypátrali a zlikvidovali ještě před tím, než začnou škodit. K zimní kontrole je vhodnější spíše předjaří, kdy je zřejmé, jak velká část populace škůdce přežila.
Pavouky si na zahradě hýčkejte
Během mírné zimy narůstá aktivita přirozených nepřátel škůdců, mezi které patří pavouci. Dva druhy pavouků (listovník a šplhalka), o kterých jsme vás na našich stránkách již informovali, dokážou lovit i v zimě, kdy jsou škůdci v jakési hibernaci, a díky tomu se stávají snadnou kořistí. Pavouci dokážou velmi efektivně zlikvidovat třeba savého škůdce meru skvrnitou, která dokáže na ovocných stromech napáchat velké škody.
Ovocnáři radí, jak na kontrolu sadu
Někteří ovocnáři spojují tuto kontrolu s prvními, zimními prořezy ovocných stromů – samozřejmě v době, kdy nemrzne. Škůdci ukrývají svá vajíčka především v blízkosti pupenů a do štěrbin v kůře. Pokud jste provedli na podzim nátěr kmenů bílou barvou, s velkou pravděpodobností jste minimálně na kmeni škůdce zlikvidovali. Většina vajíček běžných škůdců je velmi malá a často pouhým okem neviditelná, naštěstí ale bývají nepřirozené barvy či tvaru. Například vajíčka svilušky obecné jsou jasně červená, vajíčka mšic zase leskle černá a vajíčka již zmíněné mery skvrnité jsou v poslední fázi oranžová. Jdete-li tedy do zahrady na kontrolu ovocných stromů, vezměte si s sebou lupu, aby vám žádný škůdce neunikl.
Škůdce z ovocných stromů lze zkoumat i doma
Pro úsporu času nebo z důvodu nepřízně počasí se někdy přistupuje k odběru vzorků a jejich zkoumání v teple domova. Stačí, když ze stromu odeberete zhruba 15–20 cm dlouhé větvičky, včetně několika pupenů, a to tak, abyste pokryli celou korunu, takže takové 3 vzorky. Doma si pak v klidu sedněte, vezměte lupu nebo mikroskop, pokud máte, a pečlivě zkontrolujte hlavně okolí všech pupenů. Nenajdete-li nic, je to dobrá zpráva, najdete-li vajíčka, je to znamení pro vás, že se na stromě daný škůdce vyskytuje a je třeba být ve střehu. Jakmile to pak počasí dovolí, zahajte včasnou ochranu. S přesnou identifikací vajíček vám pomůže internet, kde podle fotky škůdce dobře určíte.
Jaké škůdce mohu v zimě najít a jak je poznám?
- Mšice trápí asi všechny pěstitele, její vajíčka přitom bývají v blízkosti pupenů a jsou leskle černá s velikostí 0,5 mm.
- Sviluška ovocná mívá vajíčka rovněž poblíž pupenů, ale od mšic je poznáte dle barvy, protože jsou jasně červená.
- Mera skvrnitá klade vajíčka až v předjaří a jsou nejprve bělavá, později oranžová.
- Zajímavá vajíčka má třeba píďalka podzimní, jelikož mají perleťově šedou barvu a později jsou síťkovaná a oranžová.
- Svoji přítomnost neutají ani štítenka čárkovitá, která na kůře vytváří podlouhlé štítky o velikosti 1–2 mm.
- Obaleč zimolezový zase na větvích tvoří zápředky se zelenými housenkami uvnitř.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.