1. Cukety občas stávkují a přestávají plodit
Určitě už se vám to také stalo, především pokud pěstujete cukety na chalupě, kam jezdíte sbírat plody jednou týdně nebo pokud jste odjeli na dovolenou a mladé cukety jste nesklízeli delší dobu. Po návratu jste zjistili, že na rostlinách sice dozrály cukety do velikosti baseballové pálky, ale další, nové plody už rostlina netvoří. Je to právě proto, že cukety potřebují pravidelné sklízení plodů, aby byly přinuceny tvořit plody nové. Proto všechny cukety najednou posbírejte, rostlinu přihnojte a trpělivě vyčkejte. Určitě se do týdne objeví nové malé plody.
2. Zahnívání mladých plodů
Nejčastější příčinou zahnívání malých plodů cuket, ale i okurek nebo patisonů, bývá nedostatečné opylení květu. Stává se to především v chladném či deštivém období, kdy opylovači přestávají létat na květy ne o je opylovačů málo a květy nejsou dostatečně opylené. Plody se sice začnou vyvíjet, ale velmi brzy zakrní, vyvíjet se přestávají a začnou zahnívat. Problémem může být i naopak velmi horké počasí, kdy pyl zasychá a k opylení květů tak opět vůbec nedochází nebo jen nedostatečně. V tomto případě se můžete pokusit o ruční opylování samičích květů. Samčí květ odlomte a lehce jím, tedy pylem z jeho tyčinek, poprašte květ samičí. Můžete použít i malý štěteček.
V deštivém období může být také na vině příliš vysoká vlhkost a plody opět zahnívají od špičky. V tomto případě někdy pomáhá prevence, tedy včasné ruční odstranění zaschlého zbytku květu ze špičky plodu. Také můžete mladá plod opatrně podložit kouskem dřeva, aby se přestal dotýkat vlhké půdy.
3. Také cukety trápí plíseň okurková
Plíseň okurková neboli padlí se týká nejen okurek, ale také cuket či patisonů. Na listech rostlin se tvoří bílé nebo světle šedé skvrny, později se vytvoří souvislý povlak po celé ploše listu, až nakonec začne napadat i plody. Tomuto onemocnění cuket nahrává vysoká vzdušná vlhkost. Rostliny proto raději zalévejte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy. První napadené listy okamžitě odstraňte a spalte nebo vyhoďte do popelnice, nikdy ne na kompost.
Napadené rostliny můžete postříkat chemickým postřikem (Ortiva, Champion WG 50 a další). I po nasazení plodů můžete postřik použít, pak ale musíte počkat se sklizní alespoň jeden týden a plody řádně omýt. Výborným řešením je využití chytré houby, tedy prostředků s Pythium oligandrum. Tato houba aktivně napadá plísně, samotným rostlinám neuškodí.
Vyzkoušet můžete i některé babské rady, například postřik mlékem. Plnotučné mléko nařeďte s vodou v poměru 1:1, polotučné použijte neředěné. Postřik provádějte 3x týdně na obě strany listu a střídejte ho s oplachem vodou, vždy druhý den po postřiku mlékem.
4. Virová mozaika listů cuket
Virové onemocnění, mozaiku, přenášejí mšice a molice, proti kterým můžete rostliny preventivně ošetřovat jíchou z kopřiv. Pokud se však na listech cuket virová mozaika už projeví, je nutné napadené rostliny zlikvidovat. Napadené rostliny opět nepatří na kompost, ale do odpadu nebo je můžete spálit. Na virové choroby rostlin neexistují postřiky, je nutné rostliny preventivně chránit, především likvidací mšic a molic a také přihnojováním, aby byly rostliny silné a odolné.
Zdroj:https://hnojik.cz/virova-mozaika-okurky/; https://www.ireceptar.cz/zahrada/choroby-cuket-jak-na-ne-ekologicky-20190714.html