Výskyt mšic na růžích
Výskyt mšic na růžích je vždy velký problém. Vrcholy mladých výhonků růží bývají obsypané především koloniemi kyjatky růžové (Macrosiphum rosae). Mšice se živí rostlinnými šťávami, které sají z mladých měkkých ještě nevyvinutých částí rostlin. Oslabují tak celou rostlinu, listy se deformují a dochází k vážnému poškození květenství. Mšice vylučují sladkou medovici, kterou milují mravenci. Ti si mšice doslova chovají a přenášejí na další části rostlin. Vyčerpané růže pak špatně odolávají chorobám a dochází k virovým a plísňovým nákazám.
Kopřiva
Kopřiva mšice doslova odpuzuje. Na účinný postřik potřebujete:
Dvě hrsti posekaných kopřiv (včetně stonků) zalejte litrem horké vodou a nechte louhovat alespoň dvě hodiny. Poté vychladlou směs sceďte, nalejte do postřikovače a aplikujte na růže. Abyste dosáhli lepšího efektu, zamulčujte růže nasekanými kopřivami.
Tabák
Pach z tabáku také mšice spolehlivě odradí. Rozdrobte čtyři cigarety do litru horké vody a po vychladnutí ošetřete postřikem poupata a mladé výhony růží. Když růže navíc obsypete lógrem z kávy, máte bitvu proti mšicím vyhranou.
Bylinkové odvary
Šalvěj, levandule, tymián, vlaštovičník, kostival jsou bylinky, které se hodí na výrobu postřiků. Hrst směsi bylin povařte deset minut v litru vody. Nechte odstát do druhého dne a poté aplikujte.
Doporučení
Do výluhů přidejte vždy půl lžičky skořice, abyste odpudili od růží také mravence, kteří mšice roznáší na další výhony. Často se používá také česnekový nebo mýdlový vývar. Ale v případě, že chcete zpracovávat plátky růží v kuchyni, vyhněte se jim. Česnekové výhony můžete ovšem rozložit kolem růží, aby mšice odradil jejich zápach. Všechny postřiky by se měly aplikovat i preventivně a nepoužívejte je za plného slunce.
Z čistých zdravých květů růží otrhejte okvětní plátky
Růžové želé krásně voní
Pokud se vám podařilo růže ochránit od savého hmyzu a od plísňových chorob, připravte si z plátků květů růží želé, které je oblíbenou pochoutkou ve Francii.
Recept:
4 plné hrsti natrhaných plátků růží, 20 dkg krystalového cukru, malou špetku kyseliny citronové a litr vody.
Návod: růžové plátky promněte a pomačkejte v míse, zasypejte cukrem, přidejte kyselinu citronovou a zalejte litrem teplé vody. Můžete přidat čerstvě natrhanou meduňku nebo pár snítek levandule. Nechte půl dne odstát, poté přeceďte, přidejte želírovací cukr a dle návodu povařte. Počítejte s tím, že želé nebude zcela husté. Naplňte malé skleničky želé a přidejte do každé plátek růže. Poté zavařte.
Růžové želé je oblíbenou pochutinou a dárkovým artiklem, který si turisté z Francie odvážejí domů. Vyhlášené francouzské dezerty mnohdy voní po růžích díky marmeládám a želé uvařených z jejich plátků.
Krásně aromatické růžové želé používejte jako ozdobu dezertů, koktejlů či limonád.
Pokud zavařovací skleničky ozdobíte mašličkou nebo pěkným popiskem, máte skvělý a originální voňavý dárek, kterým každého potěšíte.
Zdroj: autorský text