Tohle teď na zahradě musíte udělat, jinak si podzimní zahálení budete na jaře vyčítat

Podzim je krásné období. Ano, občas je sychravo, zima a často prší, ale jsou i dny, kdy nás na zahradě přivítá sluníčko svými paprsky, a tak dostaneme chuť něco na té zahradě udělat. Nebudeme přece zahálet nějakým poleháváním na gauči, místo toho zvládneme něco užitečného na zahradě. Díky tomu, že nebudete leniví, budete mít na jaře náskok před těmi, kteří se na tom gauči u televize na podzim povalovali. Tak připraveni? Jdeme na to.

Co byste na podzim měli na zahradě zvládnout?

1. Příprava záhonů pro nové rostliny

Pokud jste tak ještě neudělali a plánujete novou výsadbu rostlin (nejen trvalek), připravte si záhony. Pečlivě je vyplejte, odstraňte případné odpadky a velké kameny, můžete zapracovat kompost nebo granulovaný hnůj. Pokud chcete nové rostliny vysadit až na jaře, i když už nebude taková nabídka rostlin jako nyní, tak si jednak dobře výsadbu naplánujte a jednak vypletý a vyčištěný záhon přikryjte fólií, aby vám zde nerostl plevel. Na jaře pak budete mít o to jednodušší práci.

2. Péče o nově vysázené rostliny

Jestliže jste nyní něco nově vysázeli, musíte tyto rostliny také pravidelně zalévat, a to až do té doby, dokud nepřijdou první mrazíky. I vy přece musíte každý den pít. Stále vytrhávejte vytrvalé plevele, nemilosrdní buďte hlavně v případě pýru, ježatky a bršlice. Kolem rostlin můžete použít mulč, který šetří vláhu a drží na uzdě plevele.

3. Pravidelná závlaha

Ta se týká všech rostlin, přičemž u jehličnanů a stálezelených dřevin to platí i v zimě, když zrovna nejsou mrazy a sněhová nadílka. Mezi ty největší „pijáky“ patří rododendrony, bobkovišně, zimostrázy nebo i vřesovce. Nyní ještě stále zalévejte tykve a dýně, pokud jste je ze záhonu už nesklidili.

4. Prořez ovocných stromů

V tomto případě nejde ani tak o velký zásah do ovocných stromů v podobě udržovacího řezu, ale spíše o řez zdravotní, při kterém se odstraňují především větve zlomené (kvůli neopatrné sklizni), poškozené či napadené nějakou chorobou nebo škůdcem. Před zimou žádné velké prořezy u ovocných stromů nedělejte, vyčkejte na jaro, kde se jako první vrhnete na jádroviny.

5. Oprava okrajů záhonů

Je jedno, zda okraj záhonu tvoří dřevěné palisády, trávníkový lem nebo obrubník, zkrátka teď máte příležitost, vše opravit, vyčistit, narovnat, případně vyměnit poškozené za nové.

6. Příprava jam pro výsadbu dřevin

Na podzim si klidně připravte výsadbové jámy pro nové stromy, které budete vysazovat třeba až na jaře. Jestliže ale hodláte ještě letos vysadit živý plot, jámy pro keře si připravte dopředu, a díky tomu je budete moci rychleji vysadit, až si je přivezete domů.

7. Péče o drobné ovoce

Jestliže máte na zahradě ostružiníky a maliníky a od sklizně jste s nimi nic neprováděli, teď je vhodná doba pro odstranění odplozených výhonů. U malin je odstřihněte až u země, u ostružin můžete zakrátit nebo v případě řídkého porostu odstranit také až u země a ponechat pouze několik zdravých a nových výhonů.

8. Úklid sklepa a očista nářadí

Bude-li venku pršet, využijte čas k tomu, abyste uklidili sklepy, kde budete uskladňovat ovoce a zeleninu,a připravili čisté přepravky. Nezapomeňte také vyčistit nářadí, které již nebudete potřebovat, nikdy na něm nesmí zůstat žádné stopy zeminy, hnoje nebo rostlinných zbytků.

9. Nákup a výsadba cibulovin

Tou příjemnou částí podzimu je výsadba cibulovin, které nás na jaře pěkně přivítají. Dejte si čas na jejich nákup, při kterém vybírejte hlavně kvalitní, zdravé a pevné cibule. Jejich výsadba je možná do doby, než klesnou teploty a půda nám zmrzne. Podzimní výsadba cibulovin je nejlepší, ale pokud to z nějakého důvodu nestihnete, další šanci budete mít hodně brzy na jaře, jakmile roztaje půda.

Pokud bydlíte v oblasti, kde řádí hraboši, cibuloviny vysaďte do speciálních košíčků, které je ochrání před hladovými zoubky těchto zákeřných hlodavců.

10. Osázení truhlíků podzimními rostlinami

Jestliže jste již zlikvidovali balkonové rostliny a vaše balkony zejí prázdnotou, pak je ten nejvyšší čas pro nové osázení prázdných truhlíků. Vyberte si v zahradních centrech své oblíbence a zkrášlete si podzimní dny příjemnými barvami podzimu. Mezi takové klasické truhlíkové rostliny patří vřesy a vřesovce, chryzantémy, drátovec, hebe, čemeřice, okrasná kapusta nebo třeba macešky. Nezapomeňte ani na dekorace v podobě dýní nebo třeba umělých listů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.