Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: vypravte se za unikátní kolonií syslů na Radouč. Zvířátka pozorujte, ale nekrmte

Sysel patří mezi kriticky ohrožený druh, přesto se s ním můžete setkat pěkně zblízka. Sysel je příbuzný veverky, ale na rozdíl od ní nešplhá po větvích, ale potkáte ho na zemi. Žije v početných koloniích a vyhrabává si zemní nory. Tohle roztomilé zvířátko můžete dokonce navštívit na několika syslích loukách v Čechách i na Moravě. My jsme se vydali do Mladé Boleslavi, na lokalitu Radouč.

Čím pohostit veverky na zahradě: bez energetické potravy mohou uhynout. Mohou ale způsobit i různé škody

www.nkz.cz

Syslí kolonie na Radouči, v Mladé Boleslavi

V mapách hledejte Národní přírodní památku Radouč nebo Svojsíkovu ulici v Mladé Boleslavi. Možná vás trochu překvapí nebo zaskočí, že dojedete na okraj mladoboleslavského sídliště, a ne někam do volné přírody. Ale nebojte se, hned za posledním panelákem začíná unikátní syslí louka. Ale pobíhající syslíky můžete spatřit i přímo u krajních paneláků.

Kvíz: Znáte nejkrásnější zelené oázy v Praze a okolí? Otestujte své znalosti

www.nkz.cz

Pokud se obáváte, že nemusíte mít na sysly štěstí a odjedete odsud, aniž byste nějaké zvířátko zahlédli, pak tento strach rychle odhoďte. Hned na okraji louky budete množstvím syslíků doslova zaskočeni. Jakmile na louku, která je hned u parkoviště pro auta, vkročíte, syslové vaši přítomnost rychle zaznamenají a lidí se ani v nejmenším nebojí. Okamžitě vybíhají z nor a běží vstříc každému novému návštěvníkovi. Zdejší syslové ztratili přirozenou plachost. Nenechte se však obměkčit roztomilým kukučem malých žebráčků a v žádném případě zvířátka nekrmte! Nanejvýš jim můžete donést trochu čerstvé vody a tu pak doplnit do několika misek, které najdete na místě. Krmení je tu opravdu přísně zakázáno!

Tip na výlet: Botanická zahrada v Liberci Vás uchvátí deseti pavilony se sbírkami rostlin z celého světa

www.nkz.cz

V Čechách i na Moravě najdete i další syslí kolonie

Další syslí louky najdete například u obce Loděnice v okrese Beroun nebo u obce Raná na Lounsku. Na Moravě se několik kolonií syslů nachází v zemědělsky využívané krajině u obcí Velké Pavlovice, Čejč, Hrušovany u Brna, Jaroslavice, Hnanice, nebo Valtice.

Tip na výlet: Po stopách nejkrásnějších stromů v ČR autem, na kole i pěšky

www.nkz.cz

Sysel obecný (Spermophilus citellus)

Sysel byl původně považován za škůdce, ale v dnešní době se bohužel přesunul až do kolonky kriticky ohrožený druh a podléhá celoevropské ochraně. Je zakázáno sysly zabíjet, chytat i ničit jejich nory. Sysel žije hlavně v jihovýchodní Evropě a v Malé Asii, ale vyskytuje se i u nás a v Polsku. V polovině minulého století se běžně vyskytoval na travnatých mezích, na polích s obilím i vojtěškou nebo na pastvinách. Postupně však z naší volné krajiny mizel.

Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: navštivte Kuks, barokní klenot s voňavou bylinkovou zahradou

www.nkz.cz

Jedná se o zvířátko s denní aktivitou, které dorůstá do délky asi 20 cm a váží okolo 200-400 g. Sysel má hustý šedo hnědavý kožich, velké oči, malé ušní boltce a krátký štětkovitý ocas. Živí se převážně rostlinnou potravou, ale nepohrdne ani drobnými živočichy, například hmyzem nebo mladým hrabošem. Nevytváří si žádné zásoby potravy, zimu přečkává v hibernovaném stavu.

Zdroj: autorský článek s využitím https://www.mb-net.cz/sysly-pozorujte-ale-nekrmte-a-neruste/d-80052

Syslí kolonie na Radouči v Mladé Boleslavi
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada