Houbaření je oblíbenou činností mnoha Čechů a není tajemstvím, že zkušení houbaři často vyrážejí do lesa už za rozbřesku. Tento zvyk má své opodstatnění i v dnešní době a přináší řadu výhod. Především v oblíbených houbařských lokalitách, kam se za houbami sjíždějí lidé z širokého okolí, je jednoduše důležité, být na místě mezi prvními. Později už můžete procházet les křížem krážem, ale denní porce lesního pokladu už bude jednoduše vysbíraná, hlavně pokud se budete držet kolem cest a na okrajích lesa, kterým už prošlo velké množství houbařů.
Pro ranní sběr je tu hned několik důvodů:
- Menší konkurence: Časné vstávání znamená, že budete v lese mezi prvními. Máte tak větší šanci najít houby na oblíbených místech dříve, než se objeví jiní houbaři. Pokud však máte svá oblíbená „tajná místa“, především v méně známých a navštěvovaných houbařských lokalitách, pak se na houby můžete vydat v podstatě kdykoliv. Ráno nebo odpoledne, houby tam na vás jistě počkají.
- Vlhkost: Ranní rosa pomáhá udržet houby svěží. Vlhké prostředí je pro houby ideální a zvyšuje pravděpodobnost kvalitního úlovku. Po chladnější noci jsou plodnice hub v té nejlepší kondici.
- Dobrá viditelnost: Ranní světlo, které proniká mezi stromy, vytváří ideální podmínky pro to, abyste huby jednoduše viděli. Stíny jsou delší a kontrast mezi houbami a lesní půdou je výraznější. To umožňuje snadnější identifikaci hub, zejména těch méně nápadných druhů.
- Příjemné teploty: Především pokud se na podzim dostaví teplé babí léto, jsou chladnější rána pro houbaření mnohem příjemnější, než rozpálený slunečný den.
- Menší aktivita dotěrného hmyzu: Za chladného rána bývají i protivní komáři a kloši v lese ještě mnohem méně aktivní než za teplého dne.
- Dost času na zpracování: Ranní sběr umožňuje zpracování hub ještě ten samý den. Můžete je v klidu očistit, usušit nebo připravit k jídlu čerstvé, aniž byste je museli skladovat v lednici do dalšího dne.
Kam se vydat na houby. Víte, kde právě teď rostou?
Pokud patříte mezi nadšené a pravidelné houbaře, pak máte jistě sami přehled, kde je momentálně šance na největší úlovek. Informace ale zjistíte i na oblíbených houbařských webech a ve specializovaných houbařských skupinách na sociálních sítích. Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti také vydává na svých stránkách mapu pravděpodobnosti růstu hub. Základem jejich výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v posledních 30 dnech v kombinaci s hodnotami průměrných teplot za posledních 7 dní. V mapě si tak podle barvy jednoduše zjistíte, zda je ve vaší oblasti pravděpodobnost růstu hub nízká, střední či vysoká.
Zdroj: https://www.nahouby.cz/kde-rostou; https://www.kamnahouby.cz/kdy-jit-na-houby