Kloš jelení dokáže houbařům pěkně znepříjemnit procházku po lese. Jak moc je člověku nebezpečný?

V jehličnatých i listnatých lesích se můžete prakticky po celou letní sezónu, tedy od června až do října, setkat s protivným létajícím hmyzem, klošem, kterého si většina lidí plete s klíštětem. Klíšťata však na rozdíl od klošů nikdy nemají křídla. A také si jich většinou, ve chvíli, kdy na vás vlezou, ani nevšimnete. To kloš o sobě dá prakticky okamžitě vědět, jakmile se dotkne vaší kůže. Lidově se téhle protivné potvůrce říká i lojnice, jelenice nebo postraňák.

Kloš jelení (Lipoptena cervi) a kloš (Lipoptena fortisetosa)

V našich lesích se vyskytují 2 druhy klošů. Kloš jelení, který o člověka zájem příliš nejeví, protože objektem jeho zájmu jsou jeleni, srnci nebo daňci. Pokud se objeví na člověku, je to spíše omylem. Pak jsou tu ovšem kloši, kteří zatím nezískali ani české jméno, a ti na člověka nalétnou častěji, i když se opět jedná spíše o omyl. Kloši se vyskytují na celém území naší republiky, většinou v nížinách, méně v podhorských oblastech a na horách.

Jak vypadá kloš

Kloš náleží mezi dvoukřídlý hmyz, stejně jako mouchy. Křídla však mají kloši pouze dočasně, jakmile najdou svého hostitele, křídla odpadnou a kloš se pevně uchytí malými drápky k srsti zvířete. Kloš dorůstá do velikosti asi 4-5 mm, má ploché, ochlupené tělíčko a v poměru k tělu výrazné a silné nohy, opatřené pevnými drápky.

Kloš je spíš protivný než nebezpečný

Právě malé drápky činí kloše tak protivným. Jakmile totiž kloš na člověka nalétne, ucícíte nepříjemné škrábání na kůži a pokud se uchytí na oblečení, nejde jen tak snadno setřepat. Proto není dobré, oblékat si do lesa na houby svetr nebo fleecovou mikinu, raději lehkou bundu s hladkým povrchem. Bohužel na kloše neplatí nastříkání repelentu na oděv ani na kůži.

Co dělá kloš a jak vypadá kousnutí od kloše

Vzhledem k tomu, že létat mohou pouze čerstvě vylíhnutí jedinci, dochází k přenosu jakéhokoliv onemocnění jen velmi zřídka, boreliózy ani encefalitidy se tak bát nemusíte.

Přestože se samci i samičky klošů živí krví hostitele, na člověka usedají opravdu omylem a krev člověka je nezajímá. Pokud člověka kousnou, pak je to spíš tím, že se dostali pod oblečení a cítí se ohroženi. Přesto kousnutí od kloše má za následek jen malé zarudnutí, které po několika dnech zmizí.

Jak se zbavit kloše

Z oblečení je většinou třeba kloše po jednom ručně odstranit, vyklepat bundu většinou nestačí. Pokud se kloši usadí ve vlasech nebo vašemu psovi v srsti, pak pomůže vyčesání jemným hřebenem.

Zdroj:https://living.iprima.cz/lide-si-ho-casto-pletou-s-klistetem-ale-klos-je-vic-neprijemny-nez-nebezpecny-112433; https://www.skudci.com/klos-jeleni

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada