Na co se používá muchomůrka červená: nejkrásnější houba našich lesů má překvapivé využití

Jasně červené klobouky muchomůrek, plné bílých skvrn a teček, v lese nikdo nepřehlédne. Je tradičním symbolem jedovatých hub, i když tak trochu neprávem, protože zdaleka nepatří mezi houby nejjedovatější.

Jak moc jsou muchomůrky červené jedovaté

Ne tak moc, jak si mnozí představují, smrtí končí otrava muchomůrkami jen málokdy, ale rozhodně to není houba vhodná ke konzumaci. Muchomůrka červená vyvolává u člověka neurotoxický syndrom. Půl hodiny až hodinu po požití této muchomůrky může člověk začít slzet a nadměrně slinit, zrychlí se mu tep a tlak naopak klesne a oční zornice se zúží. Přidají se i halucinace a nesnesitelná bolest břicha. V krajním případě může člověk i upadnout do kómatu. Příznaky otravy muchomůrkou červenou obvykle odeznějí během dvanácti hodin. Pro člověka je tedy muchomůrka červená jedovatá a nebezpečná, i když je pravda, že v našich lesích rostou i houby jedovatější.

Kdo jí muchomůrky červené

Houby všeobecně chutnají nejen lidem, ale i například veverkám. Ty se sice musejí jedovatým druhům vyhýbat, ale až na výjimku, muchomůrky tygrovanou i červenou. To však platí jen pro veverky japonské, které pomáhají těmto houbám s rozmnožováním. I pro naše veverky představují houby důležitou složku stravy, ale pouze druhy jedlé. Tedy i když jsou v dětských knížkách často zobrazovány veverky s muchomůrkou červenou v tlapkách, ve skutečnosti se jim naše evropské veverky vyhýbají.

Kdy rostou muchomůrky červené

Muchomůrky červené se v našich lesích vyskytují od začátku léta až do podzimu, nejvíce jich však najdete od srpna do října. V menší míře se však objevují už od konce června a na podzim i v listopadu.

Kde rostou muchomůrky červené

Muchomůrky červené tvoří mykorhizu s břízami nebo smrky, rostou tedy v lesech jehličnatých smrkových, to nejčastěji, ale najdete je i v lesech smíšených. Nejlépe jim vyhovují půdy kyselejší. Muchomůrky červené se u nás vyskytují v poměrně velkém množství.

Muchomůrka červená proti mouchám

Muchomůrka červená se dříve používala jako prostředek na hubení much. Stačilo muchomůrku nakrájet do misky, přidat trochu mléka a postavit misku na místo, na které se nedostanou děti ani domácí mazlíčci. Jakmile mouchy mléko ochutnaly, uhynuly.

Tinktura z muchomůrky červené uleví

Muchomůrka červená se může považovat i za houbu léčivou, protože se z ní vyrábí tinktura, která vám pomůže se ztuhlostí kloubů a s artritidou:

  1. Nasbírejte si ideálně muchomůrky, které ještě nemají plně rozvité klobouky.
  2. Nohy muchomůrek odřízněte, ty nebudete potřebovat.
  3. Klobouky nakrájejte na menší kousky a nasypejte do zavařovací sklenice.
  4. Muchomůrky ve sklenici zalijte čistým lihem.
  5. Sklenici postavte na světlé místo a občas obsah protřepejte.
  6. Muchomůrky nechte v lihu louhovat asi 1 měsíc.
  7. Poté tekutinu přelijte přes čisté plátýnko do láhve a uchovávejte v temnu.

Připravenou tinkturu používejte výhradně zevně, jako obklad na bolavé klouby. Obklad nechte působit ideálně přes celou noc. Používejte pouze 1 měsíc v kuse, pak několik dní vynechejte, než se opět k obkladům vrátíte, pokud to bude nutné.

Zdroj: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/29056/veverkam-chutnaji-houby-nekdy-i-jedovate-muchomurky.html; https://www.nahouby.cz/atlas-hub/muchomurka-cervena; https://www.ireceptar.cz/zdravi/muchomurka-cervena-ucinky-20301025.html

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada