Zázračně léčivou bylinu používaly již staré civilizace
Lichořeřišnice (Tropaeolum) pochází ze severní tropické části Jižní Ameriky. Domorodé kmeny znaly léčivé účinky této rostliny a často ji používaly na rány a záněty. Zámořskými objevitelskými cestami se lichořeřišnice dostala do dalších částí světa, kde byla zprvu pěstována jako raritní rostlina. Později se začala využívat proti mnoha zdravotním neduhům. Pro vysoký obsah vitamínu C byla lichořeřišnice do konce 18. stol. používána jako lék proti kurdějím.
Jak pěstovat léčivou lichořeřišnici
V truhlíku nebo na záhoně nadělá velkou parádu svými nápadnými pestře zbarvenými květy od žluté, oranžové až po červenou. Vysévejte ji do truhlíků samostatně, protože je rychle rostoucí, dravá a nemá ráda sousedy. Její šlahouny mohou být i třímetrové. Sousední rostliny by lichořeřišnice používala jako oporu. Dalším důvodem, proč ji pěstovat samostatně jsou její nároky na vláhu. Aby rostlina dobře prosperovala, potřebuje dostatek vody. K pěstování jsou tedy vhodné samozavlažovací nádoby a truhlíky. Když pěstujete lichořeřišnici na okraji záhonu, můžete její růst vyvést mimo něj pomocí treláže, ke které ji budete vyvazovat. Na kvalitu zeminy není náročná, stačí jí běžný substrát. Aby hojně kvetla, vyžaduje však slunné stanoviště.
Choroby a škůdci
Pokud má lichořeřišnice dostatek slunce, vody a životní prostor, netrpí nijak zvlášť chorobami. Někdy se může vyskytnout skvrnitost nebo hniloba listů, popřípadě kořenů. Její největší nepřátelé ovšem pochází z živočišné říše. Vzhledem k tomu, že lichořeřišnice patří do řádu brukvotvaré, napadají ji dřepčíci, kteří dokáží její listy úplně zlikvidovat. Máte-li poblíž domu pole s řepkou, můžete si být jisti, že se vrhnou nejen na vaši brukvovitou zeleninu, ale i na lichořeřišnici. Dalším velkým škůdcem je bělásek zelný, který na listy klade vajíčka. Po vylíhnutí housenek je rostlina ohrožená jejich žírem. Lichořeřišnice je velkým lákadlem také pro plzáky a slimáky, kteří ji vyloženě milují. Na šťavnatých výhoncích se často vyskytují mšice a svilušky. Pokud budete lichořeřišnici zpracovávat v kuchyni, sušit ji nebo z ní vyrábět tinkturu, je nutné bojovat proti těmto škůdcům přírodními prostředky a vyhnout se chemii.
Přírodní antibiotikum lichořeřišnice se používá i v kuchyni
Celá rostlina je jedlá. Květy můžete použít na ozdobu dezertů nebo do pomazánek. Listy se přidávají do salátů. Nezralé plody lze nakládat do slaného nálevu a využívat je podobně jako kapary. Bylina je ovšem nejvíc ceněná pro léčebné schopnosti. Rostlina obsahuje minerály, vitamíny a látky, které posilují imunitu, chrání buňky před volnými radikály, podporují zdraví srdce, má silné protiplísňové, antibakteriální a antivirové účinky. Je využívaná k léčbě zánětů např. ledvin, močových cest a měchýře, prostaty nebo vaječníků. Mírní dýchací potíže způsobené bakteriemi a viry. Hojí a desinfikuje rány, přináší úlevu při angíně nebo chřipce, čistí krev, podporuje léčbu žaludečních vředů a zažívacího traktu. Čerstvá šťáva se používá na potíže způsobené streptokoky a zlatým stafylokokem.
Z lichořeřišnice lze vyrobit tinkturu
Lichořeřišnici je třeba nakrájet nadrobno včetně květů a semen
Nakrájenou lichořeřišnici napěchujte do sklenice a zalejte lihem
Tinktura z lichořeřišnice
Lichořeřišnici lze sušit na výrobu čajů a nálevů. Její léčebnou sílu však nejlépe uchováte v tinktuře. Výroba je jednoduchá. Skleněnou láhev naplňte nakrájenou rostlinou (můžete použít i květy), přidejte rozříznutá nezralá semena. Vše zalejte nejméně 60% alkoholem a nechte na teplém a tmavém místě dva týdny louhovat. Každý den láhev protřepejte, aby se lépe uvolnily účinné látky. Po čtrnácti dnech obsah přeceďte a v uzavřené lahvičce uchovávejte v lednici. Užívejte jako prevenci 3x denně jednu lžičku po dobu dvou týdnů. V případě poranění nebo při aknózních stavech potírejte touto tinkturou poškozená místa.
Náš tip: Pro posílení růstu vlasů, proti jejich vypadávání a zamezení tvorby lupů, využijte lichořeřišnici k oplachu po mytí hlavy. Výluh si připravíte z hrsti sušené byliny zalité horkou vodou. Nechte patnáct minut odstát a poté vlasy opláchněte.