Smil italský zajímavě voní, ale co připadá lidem zajímavé či přitažlivé, zdaleka nemusí připadat atraktivní i zvířatům nebo hmyzu. Rostlina se proto může pěstovat u čerstvě vysazovaných stromků, neboť je chrání před okusem zvěří. Ani hmyz si na vůni smilu moc nepotrpí. Sušený smil proto můžete v malých plátěných sáčcích zavěsit do skříně proti molům a pěstovaný na balkoně může do jisté míry i držet komáry v uctivé vzdálenosti.
Smil italský (Helichrysum italicum)
Aromatická bylinka, pocházející z Itálie, Francie či Turecka a náleží do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Dorůstá většinou pouze do výšky asi 30 cm, někdy až 90 cm. Smil má našedlou až stříbřitou barvu listů a během července až srpna vykvétá drobným kulovitým květenstvím hořčicově žluté barvy.
Jak pěstovat smil italský
Bylinka vyžaduje slunné, sušší stanoviště a dobře propustnou hlinitopísčitou půdu. Má jen malé nároky na zálivku, naopak příliš vody může u smilu způsobit zahnívání kořenů a rostlinu často napadá i plíseň šedá. Často se pěstuje jako skalnička nebo přenosná rostlina v nádobách. Vzhledem k tomu, že je smil mrazuvzdorný pouze do -17 °C, vyžaduje na zimu přikrytí chvojím a pěstovaný v nádobách raději přenesení do studeného skleníku.
Na co se v domácnosti používá smil italský
- Květenství smilu i celá rostlina se často suší do suchých květinových aranžmá. Ani po usušení neztrácejí krásně žlutou barvu a udrží si i pěkný tvar.
- Smil můžete také používat jako kuchyňské koření. Hodí se do orientálních jídel, k ochucení rýže i kuřecího a rybího masa. Výborný je i do polévek, omáček a marinád.
- Esenciální olej ze smilu je velmi ceněný pro svou dlouhou trvanlivost a používá se při masážích i jako přísada do koupelí.
- Smil odpuzuje komáry i moly.
Smil italský je všestranná léčivka
Rostliny má vysoký obsah flavonoidů, hořčin, silic, tříslovin, fytosterolů, glykosidů, alkaloidů i organických kyselin. Má proto příznivé účinky na celou řadu nemocí a problémů, například:
- snižuje horečku i zahlenění a ve formě inhalací pomáhá s vykašláváním a čaj ze smilu čistí průdušky
- funguje jako prevence embolie
- pomáhá při střevní kolice, uvolňuje křeče
- snižuje menstruační křeče
- zlepšuje potíže spojené s klimakteriem
- snižuje vysoký krevní tlak
- podporuje jaterní funkce a tvorbu žluči
- brání rozvoji plísní
- má protizánětlivé účinky
- má příznivý vliv na klouby, zlepšuje jejich pohyblivost
- pomáhá při stresu i nespavosti
- zvyšuje imunitu
- urychluje vstřebávání otoků a modřin
- Jak rozmnožit smil italský
Množení smilu není nijak složité, v obchodech běžně seženete sáček se semeny, ale můžete jej množit i bylinnými řízky nebo dělením trsů, na konci srpna.
Zdroj:https://www.zahradnictvi-flos.cz/helichrysum-italicum-kari-smil-italsky-kari.html; https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1684-smil-italsky-kari-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti