Jak se starat o růže v létě? Dodržte tyto pravidla péče a budete mít nádherně rozkvetlý růžový záhon i v pozdním létě

Čtyři pravidla péče, která se nám pro bohaté květenství osvědčila

Keře růží, které jsou v plném květu od konce května, jsou v polovině léta vyčerpané a unavené. Na konci července jejich vitalitu ještě můžete nastartovat hnojením. Teplé a vlhké letní počasí je spouštěčem chorob, proto je nutné proti nim zavčas zasáhnout.  Násadu nových květů pak podpoříte správně vedeným střihem. Důležitá je také zálivka, kterou nepodceňte v suchých a horkých dnech.

1. Hnojení růží v létě

Na přelomu července a srpna je poslední možnost růže pohnojit pro jejich vitalitu. Pozdější hnojení by se nemuselo vyplatit, protože by nové a nevyzrálé výhony špatně přezimovaly. Mráz by je mohl spálit. Abyste růže v tomto období příliš neomladili a příliš „nevyhnaly“, volte hnojiva bez dusíku. Aplikujte hnojivo s krátkou dobou účinku obohacené draslíkem a fosforem a nepřežeňte to s množstvím.  Tato výživa pomůže rychlejšímu vyzrávání omlazených výhonů s násadou nových květů. Hnojivo zapracujte opatrně ke kořenům a zalejte, aby byl účinek co nejrychlejší.

2. Ochrana růží před chorobami

Kombinace vysokých teplot a vysoké vzdušné vlhkosti po letních bouřkách a deštích napomáhá u růží vyčerpaných bohatým květenstvím k šíření houbových patogenů. Nejčastější choroby, které v létě růže napadají, jsou černá skvrnitost (poznáte podle černých skvrn na listech), padlí (moučný povrch na listech a stoncích) a rez (žluté, oranžové až hnědé skvrny na listech). Když se tyto choroby, anebo některá z nich, objeví, je třeba ihned zasáhnou. Nejdříve odstraňte napadené listy. K ošetření se nám osvědčil přípravek, který kombinuje látky proti všem chorobám. Na trhu je však účinných fungicidů více. Postižené části rostlin bezpečně zlikvidujte, abyste choroby nešířili dál. Provádějte také ochranu proti mšicím, pilatkám, sviluškám a pidikřískům růžovým.

3. Letní střih růží

Odkvetlé květy je třeba z rostliny pravidelně odstraňovat. Přestanou se tak vyvíjet plody a veškerou energii může růžový keř dát do nového květenství. Důležitý je tedy správný střih. Velkokvěté růže zastřihněte za zvadlým květem těsně nad listem, který se skládá z pěti lístků. Růže ještě stihnou vytvořit květ a vykvést. U mnohokvětých květenství vylamujte nebo opatrně vystříhávejte odkvetlé květy hned pod kalichem. Až všechny květy odkvetou, poté zastřihněte celý složený květ opět nad pětilistem.

4. Zálivka růží v létě

Starší růže mají hluboký kořen a lépe se vyrovnávají s nedostatkem vláhy než mladší keře, protože si dokážou vodu vytáhnou z větších hloubek. V parných a suchých dnech však růže zalévejte dle potřeby, a hlavně podle stanoviště. Na slunečním záhoně je pochopitelné, že je třeba dodat vodu častěji než v polostínu. Vodu však lijte do spodní části rostliny, ne přes listy, aby se nešířily houbové choroby.

Pokud nevzdáte péči o odkvetlé růže v polovině léta, můžete se kochat jejich krásou až do podzimu. Rozkvetlý záhon vonných a nádherných růžových květů určitě za zachování stojí.

Zdroj: text autorky

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada