Jak se zbavit hub na stromech? Lze to vůbec?
Na našich stránkách vás neustále nabádáme k tomu, abyste kontrolu zdravotního stavu, nejen ovocných dřevin, v zimě nepodceňovali. Někteří škůdci či choroby totiž úplně nespí, a nelze tak doufat v to, že se jich zbavíte pomocí pár mrazivých dnů. Jestliže se blíže zaměříte na stav svých ovocných stromů, možná na kůře objevíte různé houby, nejčastěji choroše, kterých známe více druhů. Tak či tak, na našem stromě rozhodně nemají co dělat, a jakmile je tam tedy najdete, je to docela velký průšvih.
Jak se choroš na strom dostane?
Možná si říkáte, jak se ten choroš, nebo jiná dřevokazná houba, na strom vůbec dostala? Tak vězte, že to není vůbec nic složitého, bohatě postačí, když na holé dřevo dopadnou spory jakékoliv houby, a na malér je zaděláno. Holé dřevo na stromě zůstane, pokud strom poraníme nebo ho špatně ošetříme po řezu, vzniknou tak vlastně otevřené rány a průnik spor do stromu není žádný problém. Jak je zřejmé, jakmile se houba do stromu jednou dostane, není již žádná záchrana. Lze ale udělat pár preventivních opatření, abychom minimalizovali napadení ostatních, doposud zdravých, stromů.
Proč jsou dřevokazné houby nebezpečné?
Dřevokazné houby jsou v přírodě samozřejmě žádané, protože rozkládají odumřelé kmeny, pařezy i větve, a tím zajišťují koloběh živin v přírodě. Některé druhy těchto hub však nenapadají jen oslabené druhy dřevin, ale i zdravé stromy a keře, kvůli čemuž dochází k jejich úhynu. Postupně na stromě způsobují mnoho chorob dřeva, nejčastěji bílou a hnědou hnilobu.
Jak se dřevokazných hub zbavit?
Spory hub, což platí i o plísních, se dokážou velmi rychle šířit, a to je třeba co nejrychleji zamezit. Je tedy důležité, jakmile najdete sebemenší kousek houby, případně choroše, hned ho odřízněte. To, co vidíte na povrchu označujeme jako plodnici, což je ta viditelná část houby, její zbytek je natažený ve stromě. Mladé plodnice je potřeba odříznout až na staré dřevo a tuto ránu ihned ošetřit stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Díky tomu zamezíte průniku jiných spor do stromu.
Větve raději spalte
Jakmile je plodnicemi zasažena většina větví či koruny, zvažte, zda se nevyplatí strom pokácet, nebo musíte alespoň odřezat všechny hodně zasažené větve. Na plodnice lze také použít podzimní postřik měďnatými přípravky a velké rány vyplňte dřevocementem s 5% roztokem modré skalice. Vhodné je stromy přihnojit, díky čemuž podpoříme vznik hojivého pletiva, které vzniklé rány rychleji zacelí.
Jak předcházet růstu hub na stromech?
To, že strom osídlí nějaká dřevokazná houba, bývá zapříčiněno pěstitelskou chybou. Nejčastěji se jedná o špatně provedený řez, respektive ošetření řezných ran. Stačí sebemenší malá ranka a spory hub mají volný průchod. Poranění stromu vzniká také okusem od zvěře, i to je tedy nutno ošetřit. Kromě toho je vhodné zvýšit ochranu kmenů proti okusu, a to zvláště ve chvíli, když máte zahradu u lesa či pole. Jakmile se však objeví plodnice, je důležité je co nejdříve odstranit, aby se spory nerozšířily na okolní stromy a keře.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.