Dřevník není nutno schovávat
Již dávno pominuly doby, kdy se dřevo pohazovalo kdekoliv po pozemku a případné přístřešky se schovávaly za stromy či za domem. V současné zahradní tvorbě jsou tak přístřešky na dřevo běžnou zahradní stavbou a často takovou, která dokonale zapadá do celkové kompozice. Přístřešek navíc můžete nechat popnout nějakou popínavou rostlinou či na jeho střeše vybudovat extenzivní střešní zahradu.
Proč je dobré mít dřevník
Jak již bylo řečeno, nechat dřevo na zátop povalovat různě po zahradě není úplně žádoucí, protože dřevo určené k topení musí být suché. Díky správně postavenému přístřešku dochází k poklesu vlhkosti dřeva na pouhých 10 %, díky čemuž se zvyšuje jeho výhřevnost a topení se tak stává mnohem ekonomičtější. Bude-li dřevo dobře vyschlé, dojde také k minimalizaci zanešení komína sazemi.
Na co postavit dřevník
Důležitý je také výběr místa pro umístění přístřešku, to by mělo být určitě na slunci, kde bude dobře proudit vzduch. Na stinné kouty, kde by přístřešek nebyl vidět, rovnou zapomeňte.
Jak se staví dřevník? Při jeho stavbě dodržte tyto 3 kroky
1. Kapacita dřevníku
Rozměry přístřešku se samozřejmě odvíjí od předpokládané spotřeby dřeva, jiné tak budou v případě, že dřevem občas zatopíte v krbu a jiné v případě, že dřevem topíte celou topnou sezónu. Přístřešek může mít objem od 2 do 5 kubíků, ty menší kolem 1 metru krychlového. Průměrná rodina protopí zhruba od 10 do 18 m3 za rok. Máte-li tedy větší spotřebu dřeva, postavte si rozměrnější dřevník. Pamatujte ale, že se jedná o stavbu, a tak by měl být minimálně 2 metry od sousedova pozemku, pokud se mezi sebou nedomluvíte jinak.
2. Zastřešení dřevníku
Zastřešení dřevníku je velmi důležité a má vliv na vysychání dřeva. Dříve se nejčastěji jako pokryv využívala asfaltová lepenka, kterou dnes nahradily asfaltové šindele, polykarbonát nebo různé nepromokavé plachty. Navíc střechu můžete nechat růst jako střešní zahradu, kde se nejčastěji vysazují rozchodníky a netřesky.
3. Vhodný materiál a konstrukce
Při výběru materiálu dřevníku je důležitá kvalitní podlaha, která zajistí dobrou cirkulaci vzduchu a zamezí šíření vlhkosti a plísní. Mezi nejoblíbenější podlahy patří dřevěné a kovové, dobré jsou ocelové s pozinkováním, které jsou naprosto bezúdržbové, s neomezenou životností a díky tomu, že je možné je přelakovat různými nátěry mohou být v zahradě i docela estetickým prvkem. Konstrukce přístřešku musí být pevná a stabilní, aby dřevník neodnesl první větší vítr. Základy přístřešku je tedy vhodné umístit do betonového lože.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.