Pěstování zeleniny: Nakombinujete jednotlivé druhy tak, abyste sklidili mnohem větší úrodu a ušetřili. Sousedi budou chtít znát vaše triky

Co je to permakulturní pěstování rostlin?

Určitě jste již slyšeli pojem permakultura a permakulturní zahradničení, jehož obliba v současné době neustále vzrůstá. Tím hlavním cílem tohoto způsobu pěstování je přitom vypěstovat co nejvíce úrody, bez velké námahy a bez použití chemických prostředků. Díky permakulturnímu pěstování rostlin navíc šetříte životní prostředí. „Stačí“ využívat určitá pravidla, díky nimž budete zcela soběstační, co se týká úrody, a zvládnete nakrmit svoji rodinu a ještě zbude pro sousedy.

Mezi nejdůležitější zásady permakulturního pěstování patří smíšená kultura neboli polykultura. V zásadě jde o to, že na jednom záhonu spolu pěstujete více druhů zeleniny, které se dokážou navzájem pozitivně ovlivňovat – a následně poskytnout i větší a zdravější úrodu. Díky tomuto soužití je pak možná sklizeň několikrát do roka, rostliny se pěstují bez postřiků (i těch přírodních) a lépe hospodaří s vodou a živinami. 

Co funguje na kuny: Zbavte se jich snadno a rychle

www.nkz.cz

Jaké rostliny pěstovat vedle sebe?

Existují druhy rostlin, které vylučují prospěšné látky, a tím podporují růst jiných rostlin. Patří mezi ně především luštěniny, jako je hrách, fazol či bob nebo sója. Tyto rostliny dokážou díky hlízkovitým bakteriím na svých kořenech poutat vzdušný dusík a uvolňovat ho do půdy, kde ho využijí jiné rostliny. Ty jsou potom svěže zelené a plné života, naopak rostliny trpící nedostatkem tohoto prvku jsou bledé, bez života a často s různými skvrnami na listech. Luštěniny tedy rozhodně zařaďte do osevního plánu.

Jestliže k sobě vysadíme druhy rostlin, které se navzájem podporují v růstu a nijak si nekonkurují, ušetříme náklady na dodatečné hnojení. Jedná se především o to, že si nekonkurují v příjmu živin a jednostranně nevyčerpávají půdu. Příkladem je kořenová zelenina jako petržel, mrkev, pastinák apod., která díky hlubšímu kořenu uvolňuje i odebírá živiny hlouběji v půdě, a tím funguje třeba v symbióze s cibulí, která není náročná na živiny a koření mělce.

Některé druhy zeleniny zase fungují jako živý mulč, čímž snižují odpar vody a omezují růst plevele. Příkladem je špenát pěstovaný mezi česnekem, co pokryje meziřádek, drží vodu, kterou využije i česnek a nemusíte řešit plevel. Jiným příkladem jsou například rajčata, pod kterými můžete pěstovat třeba letní salát, jenž je díky rajčatům chráněn před přímým sluncem.

Čím hnojit kanadskou borůvku: Zkuste domácí hnojivo z kávy a chleba

www.nkz.cz

Ušetřete peníze za chemické přípravky

Ušetřit nějaký ten peníz se vždycky hodí a tou nejlepší výhodou, kterou můžeme získat kombinací různých druhů zeleniny, je, že některé druhy svým aroma odpuzují savé škůdce (mšice, molice, nosatce) a dokonce i slimáky. Mezi tyto přírodní odpuzovače patří veškerá cibulová zelenina, především pak česnek a cibule, které když budete pěstovat třeba v řádku u mrkve, odpudíte tím jejího největšího škůdce pochmurnatku mrkvovou.

Jak pěstovat rákosovku: Vysaďte ji na správné místo

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada