Na výsledný efekt si chvíli počkáte
Mladé sazenice okrasných keřů jsou cenově dostupnější než vzrostlé rostliny, což ocení zejména ti, kdo letos plánují výsadbu na větší ploše, například již zmíněný živý plot. Ale finanční úspora není ta jediná výhoda, kterou výsadba menších sazenic přináší. Tyto výhody pak zcela zastíní to, že je sazenice menší a nepřináší okamžitý efekt, jak by tomu bylo u vzrostlejších keřů.
Výhodou malých sazenic není jen cena
Kromě ceny je také důležité vědět, že menší sazenice se mnohem lépe ujímají na novém stanovišti a mnohem lépe se přizpůsobují novému stanovišti. Platí: čím starší a větší je rostlina, tím hůře se adaptuje na nové podmínky stanoviště. Právě z toho důvodu odumírají nově přesazené vzrostlejší stromy, kde to většinou funguje na principu pokus - omyl, neboli buď přežije nebo ne. S menšími sazenicemi se také mnohem lépe manipuluje a je snadnější i jejich přeprava ze zahradnictví. U menších sazenic je také větší výběr druhů a kultivarů.
10 druhů keřů vhodných pro výsadbu jako malé sazenice
1. Čilimník
Čilimníky(Cytisus) jsou krásné keře, které poutají pozornost především svými květy v různých barvách, někdy jsou dokonce dvoubarevné. Kvetou velmi bohatě a z malých sazenic porostou jako divé.
2. Brslen
Brslen (Euonymus)je stálezelený keř, který má řadu druhů a kultivarů. Pro pěstování z malých sazenic se hodí například druh brslen Fortuneův, který má pestrolisté kultivary se žlutým nebo bílým panašováním listů.
3. Vajgélie
Vajgélie (Weigela)je krásný, opadavý keř s květy v odstínech růžové a červené barvy. Některé kultivary mají i bíle panašované listy. Chcete-li vajgélii vysadit do živého plotu, je vždy dobré nakombinovat ji s dalšími okrasnými keři, aby se jednotlivé druhy vystřídaly v době květu.
4. Hlohyně
Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) je nejčastěji pěstovaný druh tohoto stálezeleného keře. Je velmi dekorativní nejen svými květy ale především plody, které zahradu zdobí hlavně na podzim a dodají jí neuvěřitelně živé barvy. Jedinou její nevýhodou je, že je trnitá, na druhou stranu, máte-li vedle sebe nějakého nepříjemného souseda, není lepšího keře do živého plotu než právě hlohyně.
5. Blýskavka
Blýskavka (Photinia) je v současnosti nejoblíbenější a nejpěstovanější keř do živého plotu a vyšší jedinci bývají i poměrně dražší. Blýskavka je stálezelený keř, který připomíná bobkovišeň, ale má jiné květy a červenozelené listy, odstín červené barvy pak záleží na daném kultivaru. Blýskavka své jméno získala díky tomu, že její listy se na slunci krásně lesknou či blýskají.
6. Ptačí zob
Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je často používaný keř do živého plotu, který lze pořídit za velmi rozumnou cenu. Ptačí zoby dobře rostou už od malé sazenice, mají docela hezké bílé květy a na podzim plody v podobě černých bobulí, které mají v oblibě ptáci.
7. Tavolník
Tavolníky (Spiraea) jsou naprosto běžné keře, které se rozdělují na druhy kvetoucí na jaře (většinou bývají bíle kvetoucí) a na druhy kvetoucí v létě (bývají růžově kvetoucí). Mezi nimi je celá řada kultivarů s barevnými listy s různou výškou a hodí se naprosto do každé zahrady.
8. Tavola
Tavola (Physocarpus) je krásný keř, který vyniká především svými kultivary s různě zbarvenými listy od karmínově červené až po téměř oranžovohnědou. Květy tavoly jsou rovněž krásné a po odkvětu ji po celou zimu zdobí i zajímavé plody.
9. Svída
Svída bílá (Cornus alba) je keř mnoha tváří a měl by být součástí každé zahrady. Jeho největší výhodou je barva kůry, kdy u svídy bílé je kůra krásně červená a u svídy výběžkaté naopak svěže zelená. Tyto barvy nám pak zdobí zahrady v zimě, kdy opadne listí z ostatních keřů a barev v té době není nikdy dost.
10. Bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerassus)se velmi často používá do živých plotů do stínu či polostínu, je to stálezelený keř, který svoji funkci plní po celý rok. Bobkovišně jsou ve větších velikostech poměrně drahé, proto pokud plánujete, že si letos vysadíte živý plot právě z bobkovišně a nemáte peněz nazbyt, vysaďte si malé sazenice, věnujte jim dostatek péče a pěkného živého plotu se dočkáte i vy.
Jak malé sazenice správně vysadit?
Aby se menším sazenicím okrasných keřů opravdu dobře na novém stanovišti dařilo, měli byste dodržet pár zásad již při jejich výsadbě.
Příprava půdy
Jelikož vysazujete malou sazenici, musíte si dát záležet na přípravě stanoviště před výsadbou. Záhon tedy vyčistěte, vyplejte, půdu můžete obohatit kompostem nebo kvalitnější zeminou. U živých plotů, které zakládáte z malých sazenic, je lepší, pokud vykopete jednu souvislou rýhu a do ní jednotlivé sazenice rozmístíte.
Správná hloubka výsadby
Sazenice vysazujte vždy do správné hloubky, jako rostly v květináči nebo ve školce. Pokud je totiž vysadíte příliš hluboko, budou hůře kořenit. Při výsadbě půdu lehce přitlačte a důkladně zalijte.
Zálivka a mulčování
Všechny vysazené rostliny a obzvláště ty mladé vyžadují dostatečnou a pravidelnou zálivku, a to hlavně v prvních měsících po výsadbě. Pro udržení dostatečné vlhkosti a zamezení růstu plevelů je dobré okolí keřů zamulčovat, použít můžete mulčovací kůru nebo zahradní štěpku.
Nebojte se použít textilii
Malé sazenice mohou být ze začátku náchylnější k přerůstání plevelem a trávou, takže je musíte včas zachránit. Jakmile totiž okolní tráva nebo plevel sazenice keřů přerostou, nebudou mít keře dostatek vody ani živiny a brzy mohou odumřít. Je proto dobré používat pod ně netkanou textilii, která se časem v půdě rozloží, ale do té doby sazenice před plevelem ochrání. Použití netkané textilie se rozhodně nebojte a nenechte se zastrašit články o tom, že jejím použitím ničíte veškerý půdní život. Není to pravda a takové nesmysly většinou šíří ti, kteří se v jednotlivých typech textilií absolutně nevyznají.
Buďte trpěliví
Jelikož se jedná o malé sazenice, musíte jim věnovat dostatečnou péči, aby se brzy dostaly do požadované velikosti. Velkou výhodou však bude, že keře vypěstované z malých sazenic budou mnohem silnější, zdravější a vitálnější než keře, které byly sice vyšší, ale z nenadálého přesazení z květináče mívají velký šok, a ne vždy se na novém stanovišti dobře uchytí.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.