Květen na zahradě: Jaké rostliny a plodiny sázet, co pěstovat a na jaké škůdce si dát pozor

V květnu už je příroda při plné síle, a na zahrádkáře a pěstitele tak čeká spousta práce a ruce od hlíny. Rostliny a stromy jsou v rozpuku a venku už je natolik teplo, že jen co v polovině měsíce přejdou zmrzlí muži, můžete se pustit do přesazování všeho předpěstovaného ven. Přesto není od věci vybrané náchylné rostliny pojistit před vrtkavostí počasí např. ochrannou fólií. Konec května by už měl být opravdu jen teplý, takže směle na zahradu!

Jak na předpěstování v květnu

V květnu můžete v klidu pokračovat v předpěstovávání okurek hadovek, pórku, zelí, rajčat, dýní i salátu. Od poloviny května ale vše začněte přesouvat ven. V této době by už neměly hrozit ranní mrazíky. Pokud ale chcete proces přesunu urychlit, můžete půdu předehřát přikrytím tmavou fólií.

Jak založit konvexní nebo konkávní záhon

www.nkz.cz

Co se dá zasadit v květnu

V květnu nastává čas pustit se do vysévání zeleniny. Pusťte se do luštěnin (hrachu a fazolí), kořenové zeleniny, řepy, ředkviček i ředkve, cibule, mangoldu nebo květáku. Nezapomeňte na již vysazené rostliny z předchozích měsíců. Čeká vás vyjednocování výsevu z dubna,přihrnování brambor, pravidelné zavlažování, odplevelování (plevel můžete přihodit do kompostu) nebo protrhávání příliš hustě rostlých sazeniček.

Jak správně připravit záhony

Správnou péčí o záhony si ušetříte hromadu práce a předejdete mnohým zklamáním. Půdu kolem vysazených rostlin dobře provzdušňujteokopáváním a kypřením. Bude tak snadněji a lépe přijímat vodu. Po udusané hlíně zálivka stéká pryč.

Co se týče zalévání, dejte na něj pozor především, pokud v květnu nebude moc pršet. Nemusíte zalévat příliš často, zato ale pořádně, aby se voda dostala dostatečně hluboko až ke kořenům. Zalévejte až u země, abyste neomokřili listy, které by pak mohly plesnivět.

Záhony i stromky mulčujte – kompostem, listím nebo trávou. Všeho ale s rozvahou, pokud během května hodně prší a je vlhko, s mulčováním půdy to nepřehánějte, ať nepřilákáte slimáky.

Co do pařeniště a skleníku v květnu

V květnu už by mělo být dostatečné teplo, přeci jenom ale ještě do zmrzlých mužů hrozí ranní mrazíky. Hlídejte proto venkovní teplotu. Jakmile bude venku teplo, můžete pařeniště větrat. V květnu už budete pravděpodobně některé plodiny dávno sklízet – především hlávkový salát, kedlubny nebo ředkvičky. Nezapomínejte stále kontrolovat, zda se v pařeništi a skleníku neobjevují škůdci a plísně. Do skleníku můžete vysadit papriky, rajčata a okurky. Pravidelně zalévejte a rostliny podepřete podpůrnými tyčkami.

Jak pečovat o ovocné stromy

V květnu jdou do květu především třešně, višně, broskvoně a jabloně. Ovocné stromy a keře ochráníme proti škůdcům a nemocemspeciálním postřikem. Pro zachytávání škůdců můžete do korun stromů rozvěsit feromonové lapače. V době, kdy stromy kvetou, je důležité je pravidelně zalévat a půdu kolem nich odplevelovat a prokypřovat. V květnu také můžete začít s roubováním za kůru. Pokud jsou stromy bohatě obsypané, není od věci některé plody probrat, aby se strom zbytečně nevysiloval a zbylé plody lépe narostly.

Ledoví muži 2025: Co znamená Pankrác, Servác a Bonifác pro zahrádkáře

www.nkz.cz

Jak se starat o skalku

Budovatelské zásahy do skalky si nechte na teplé dny bez přeháněk. Nejprve skalku zbavte veškerého plevele a teprve poté se pusťte do výsadby skalniček a alpinek. Do polostinných částí umístěte trávničky, kandíky, zběhovce a prvosenky. Na slunečné stanoviště zasaďte teplomilné rostliny, např. kosatce, sukulenty, netřesky a rozchodníky. Suché části skalky můžete osadit karafiáty, opunciemi, kostřavy a hlaváčky.

První sklízení květnových bylinek

Přestože se v květnu dostanete teprve k sázení bazalky, rozmarýnu nebo majoránky, některé jiné druhy bylinek už můžete začít sklízet. Vrhněte se na prvosenku, podběl, mateřídoušku, hluchavku, heřmánek, třezalku, pelyněk, lichořeřišnici nebo šalvěj. A nezapomeňte na květ bezu.

Jak v květnu pečovat o okrasnou zahradu

Můžete se také pustit do výsadby okrasné květeny, a to včetně teplomilných rostlin. Jde např. o jiřiny, dosny, růže či srdcovky a do truhlíku vysaďte muškáty, begonie, pelargonie nebo petúnie. Aby vám zahrádka rozkvetla i na podzim, měli byste v květnu zasadit dvouletky a letničky, které přes léto krásně narostou. Mezi oblíbené dvouleté květiny patří pomněnky, astry, zvonky, macešky, karafiáty nebo sedmikrásky. Vodní rostliny, např. lekníny, můžete začít přemísťovat do jezírka.

Boj s chorobami a škůdci

Na jaře ožívá nejen flóra, ale i fauna. Měli byste se proto připravit na boj se škůdci a chorobami, které už si brousí zuby na plody vaší práce. Na čerstvě rašící zeleninu a květiny si dělají zálusk slimáci, kterým se můžete bránit např. tím, že jim znepříjemníte život rozsypanými skořápkami, štěrkem a dalším ostrým materiálem, po kterém se neradi plazí. Nakonec vám ale stejně nezbude nic jiného, než je ručně vysbírávat.

Stromy před všetečným hmyzem zase můžete chránit lepovými pásy. Díky nim zjistíte i to, co přesně vám po zahradě a stromech pobíhá.

A v neposlední řadě byste měli zahrádku chránit proti houbovým onemocněním, zejména proti padlí, které napadá především okurky nebo angrešty, ale i různé okrasné rostliny. V takovém případě bude nejlepší aplikovat speciální postřik.

Padlí na angreštu nebo rybízu: Buďte připraveni a včas keře chraňte tím, co máte v kuchyni

www.nkz.cz

Jak správně založit trávník

Pokud byste během května trávník správně neopečovávali, začínal by se dostávat do květu. Abyste tomu předešli, je důležité ho pravidelně udržovat – sekejte ho, zavlažujte a odplevelujte. Na boj s plevelem můžete použít pesticid proti dvouděložným rostlinám.

Při zakládání nového trávníku půdu nejdřív pořádně zkypřete a zbavte kamenů, srovnejte terén, pohnojte a uválcujte. Po vysetí travných semen je do půdy vtlačte opětovným válcováním a trávník pravidelně zavlažujte.

Co všechno čeká na květnové zahradě
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada