Milovníci pistácií mohou subtropickou dřevinu pěstovat jako přenosnou rostlinu. Za jakých podmínek stromky plodí

Ve své domovině, v horských oblastech Středního východu, s nadmořskou výškou 600 až 1800 metrů nad mořem, kde panuje suché až polopouštní podnebí, dorůstají pistácie do výšky asi 10 m a poloviční hodnoty dosahuje i délka jejich kořenů, aby měly stromy možnost, dotknout se podzemních zásob vody. Vzhledem k těmto drsným podmínkám se jedná o dřeviny nenáročné, a pokud vám nebude vadit, že se nejspíš nedočkáte plodů, pak je můžete s úspěchem pěstovat doma v květináči a klidně i ve formě zastřihované bonsaje.

Pistácie pravá neboli řebčík pistáciový (Pistacia vera L.)

Pěstování pistácie v našich podmínkách je docela dobře možné, teploty u nás jí dobře vyhovují, jen rozložení teplot v rámci celého roku je trochu problematické. Pistácie pravá vyžaduje velmi dlouhé vegetační období růstu, kdy potřebuje vysoké teploty, hodně slunce, světla a sucho, a jen velmi krátké, ale hluboké období vegetačního klidu s větším poklesem teplot pod bod mrazu. Pokud toto rozložení období růstu a klidu nedostane, dochází u stromu k deformacím listů i plodů. Jednoduše řečeno, naše letní období je pro pistácie příliš krátké, a to zimní zase příliš dlouhé. Na půdu není pistácie nijak náročná, vadí jí jen vysoká vlhkost a kyselost.

Pistácie pěstujte v květináči

  • Prodloužení vegetačního období můžete pistáciím zajistit pěstováním ve skleníku. Přes léto je můžete pěstovat jako přenosné dřeviny na terase a s příchodem podzimu rostliny přeneste do skleníku.
  • Na zimu pistácie shazují listy, proto nepotřebují ani světlo. Zimní teploty se mohou krátkodobě pohybovat v rozmezí -8 až 6 °C, toto klidové období pak může pistácie přečkat i v tmavém sklepě s odpovídající teplotou.
  • V letním období vyžaduje pistácie mírnou zálivku a občasné přihnojování, nejlépe hnojivem pro subtropické rostliny, během zimy se zálivka omezí jen na úplné minimum bez přihnojování.

Jak často se přesazuje pistácie, pěstovaná v květináči

Po několik let vyžadují pistácie každoroční přesazování, později už bude stačit jen výměna vrchní vrstvy substrátu. Ten starý opatrně odstraníte a dosypete nový. Důležitá je dostatečná velikost květináče, či spíše kontejneru, která by měla být u dospělé rostliny poměrně značná, kontejner by měl mít obsah větší než 20 l.

Jak je to s kvetením a plody pistácie

Roubované odrůdy obvykle kvetou okolo pátého roku věku, ale jedná se o dvoudomé rostliny, proto je nutné pěstovat samčí i samičí jedince současně. Na plantážích obvykle stačí jeden strom se samčími květy na 8-12 rostlin s květy samičími. Je však problém, že pohlaví rostliny se pozná až po prvním kvetení, při nákupu sazenic tedy ještě poznat nelze.

Zdroj: svetplodu.cz; salviaparadise.cz

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada