Balkonové rostliny do polostínu: Vysaďte si dvouzubec nebo bylinu laskavosti a budete nadšeni ze záplavy květů

Balkony s východní nebo západní orientací poskytují sluneční svit jen po část dne, a to vyhovuje celé řadě rostlin mnohem více než stanoviště plně osluněná. Díky tomu je sortiment rostlin do polostínu poměrně bohatý a svého favorita si tak vybere každý.

Jak se o rostliny v polostínu starat

Péče o balkonové rostliny v polostínu je úplně stejná, jako o ty na slunci. Ačkoliv je stanoviště v polostínu a nedochází k tak velkým ztrátám vody odpařováním, i tak je třeba pravidelnou závlahu dodržovat i v polostínu a substrát udržovat mírně vlhký. Při výsadbě, stejně jako u jiných rostlin v nádobě, nikdy nezapomeňte na drenážní vrstvu, která odvede přebytečnou vodu z okolí kořenů a zabrání tak přemokření a postupnému uhnívání kořenů.

Samozavlažovací truhlíky mají své výhody, především vám ušetří spoustu času

www.nkz.cz

Těchto 9 druhů rostlin se bude v polostínu tetelit blahem

1. Sporýš argentinský

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) patří mezi trvalky a dorůstá do výšky až 130 cm. Je tedy jasné, že sporýš argentinský nebudete vysazovat do truhlíků jako převislý, ale vysadíte jej jako dominantu nějakého smíšeného záhonu, kde mu budou společnost dělat další rostliny milující polostín. Sporýš kvete poměrně dlouho, a to od července do října a jeho květy lze využít k řezu do vázy. Často se samovolně vysemeňuje a milují ho včely. Jedná se o trvalku, takže na podzim jej seřízněte a na jaře opět vyraší.

 

2. Hvězdička

Hvězdička přímořská (Asteriscus maritimus) je letnička, která nejlépe vynikne v závěsných květináčích. Hvězdičku můžete vidět růst samovolně ve Středomoří, například na ostrově Lanzarote, kde roste na skalách a na útesech. Hvězdička vytváří převislé, sytě zelené polštáře a na začátku května nakvétá jednoduchými zlatožlutými květy, které jsou velké až 4 cm. Při špatném počasí se květy nezavírají, jako je tomu u jiných druhů, a kvete až do prvních mrazů. Jedná se o velmi odolnou letničku, kterou do truhlíků vysazujte až v druhé polovině května.

Poradíme, jak se vyznat v muškátech, i který druh je vhodný pro úplné začátečníky

www.nkz.cz

3. Svíčkovec

Svíčkovec (Gaura) je velmi oblíbenou trvalkou, která je v sortimentu obsažena nejen v různých barvách květů, ale také v různých velikostech, nižší druhy tak můžete vysadit do nádoby na balkon a budou vám spolehlivě kvést od května do října. Svíčkovec dorůstá do výšky od 30 do 80 cm a je velmi krásný ve smíšených výsadbách ve spojení se vzdušnými travinami, jako je dochna nebo kavyl.

4. Dvouzubec

Dvouzubec (Bidens) je oblíbená letnička, která kvete velmi bohatě, a to od začátku května až do prvních mrazů. Dvouzubec sice miluje slunce, ale i v polostínu vám spolehlivě pokvete. Dvouzubec má květy v různých barvách, většinou v odstínech žluté, červené a oranžové barvy, někdy jsou květy dvoubarevné. Roste mírně převisle a má husté olistění.

Zapomeňte na muškáty: vysaďte si na balkon okrasné dřeviny. S minimem péče vám udělají okrasu po celý rok

www.nkz.cz

5. Surfinie

Surfinie (Surfinia) jsou druhem petunií s tím rozdílem, že právě surfinie můžete pěstovat i v polostínu, petúniím naopak musíte dopřát plné oslunění. Surfinie jsou převislé, bohatě kvetoucí letničky, které se nejlépe vyjímají v nádobě, odkud mohou převisat dolů. Kvetou až do prvních silnějších mrazů a jsou samočistící, tzn., že si nemusíte dělat hlavu s odstraňováním odkvetlých květů.

6. Sanvitálka

Sanvitálka (Sanvitalia) je velmi oblíbená letnička, která rozzáří každý balkon a terasu. Lze ji pěstovat jak v závěsných nádobách, tak ve smíšené výsadbě spolu s dalšími rostlinami stejných nároků. Sanvitálky kvetou velmi bohatě menšími, žlutými květy. Tato letnička vás bude svými květy okouzlovat až do silných mrazů.

 

Balkon ve stínu: vysaďte tyto rostliny, které nepotřebují slunce a budete mít nejkrásnější balkon v ulici

www.nkz.cz

7. Kopretinovec

Kopretinovec, kopretina pařížská nebo také chryzantémovka (Argyranthemum) je velmi oblíbená kopretina, která tvoří keříky až do 50 cm výšky. Tvoří velké množství květů, nejčastěji bílé barvy, ale záleží na kultivaru. Pokud budeme vyštipovat zaschlé listy a odstraníme odkvetlé květy, prodloužíme tím dobu jejího kvetení. Kvete až do prvních mrazů a pokud ji před mrazy včas ochráníme, lze ji přezimovat a pěstovat opakovaně. Na jaře po přezimování je dobré kopretinu zakrátit zhruba o 1/3 a přesadit do nového substrátu.

8. Fuchsie

Fuchsie (Fuchsia) je typická rostlina na stinné balkony a terasy, ale nepohrdne samozřejmě ani polostínem. Fuchsie musíte včas ochránit před mrazy uložením do místnosti, kde nemrzne, nechat ji přezimovat, a na jaře po důkladné péči ji opět vrátit na balkon.

Jak na obrovskou úrodu zeleniny na balkoně: je to snadné, postačí vám správné truhlíky

www.nkz.cz

9. Sporýš

Sporýš (Verbena) je velmi nenáročná letnička, která okouzlí svým bohatým kvetením. Květy jsou v různých barvách a kvete od pozdního jara do prvních mrazů, pokud budete odstraňovat odkvetlé květy, kvetení si prodloužíte. Pětičetné květy rostou v kulatých hroznech. Verbena byla považována za magickou bylinu s afrodiziakálními účinky a byla vždy základem nápojů lásky. Má řadu lidových označení, například Čaganka, Posvátná tráva, Venušina žíla nebo také Bylina laskavosti.

Rostliny, které milují polostín

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada