Vysaďte na záhony elegantní cibulovinu: česnek sicilský ozdobí vaši zahradu zvonkovitým květenstvím

Ostatním druhům česneků nepříliš podobný česnek sicilský zdobí zahrady v období, kdy většina jarních cibulovin, jako jsou sněženky, bledule, krokusy nebo narcisy už dávno odkvetla a ty letní, například lilie, se na svůj velký nástup na scénu teprve chystají. Česnek sicilský vykvétá obvykle v květnu, ale plného rozkvětu dosahuje až v červnu a výborně se hodí to trvalkových záhonů.

Česnek sicilský (Allium siculum nebo Nectaroscordum siculum)

Navzdory svému jménu, pochází česnek sicilský z oblasti Středomoří, z jižní Evropy a Malé Asie. Je příbuzný běžně pěstovaným česnekům, je však pouze okrasný. Za příznivých podmínek se česnek sicilský ochotně množí samovýsevem, není však nijak invazivní. Jeho květy k sobě lákají opylovače, včely i motýly, z širokého okolí, a krásné jsou i po odkvětu, kdy je po zaschnutí můžete využít do zimních květinových aranžmá. Dlouhé duté stonky se zaschlými květy vydrží dlouho krásné, proto se hodí do zimních dekorací.

Vytrvalá cibulovitá rostlina, česnek sicilský, náleží do čeledi rostlin amarylkovitých. Dorůstá do výšky 75-150 cm a vyznačuje se dlouhými, úzkými listy a květenstvím, složeným z převislých zvonků v zelené, růžové a fialové barvě. Na záhony se cibule vysazují na podzim a po výsadbě vyžadují v sušších obdobích mírnou zálivku, aby cibule stihly do zimy dobře zakořenit. Během zimy nevyžadují žádnou péči ani přikrytí, jsou plně mrazuvzdorné. S příchodem jara, kdy cibule začnou po zimě rašit, přidejte na záhon kompost nebo jiné hnojivo. Po odkvětu pak květenství odstřihněte a listy nechte přirozeně zaschnout, aby se cibulky připravily na kvetení v dalším roce. Listy nikdy, stejně jako u ostatních cibulovin, předčasně neodstraňujte, rostlina z nich stahuje živiny do cibule.

Na podzim vysaďte cibule česneku sicilského na záhon

Správné načasování výsadby česneku sicilského je naprosto klíčové pro jeho úspěšné pěstování a kvetení v dalším roce.

  • Období výsadby: cibule se vysazují na podzim, ideálně od poloviny září do konce října.
  • Ideální stanoviště: vyberte slunné až mírně polostinné umístění s dobře propustnou půdou. Česnek sicilský nesnáší půdu těžkou a zamokřenou.
  • Jak hluboko sázet: cibule sázejte do hloubky asi 10-15 cm pod povrch půdy.
  • Rozestupy: mezi jednotlivými cibulkami nechte mezery asi 15-20 cm.

Zdroj:  https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/cesnek-sicilsky-pestovani; https://www.modernizahrada.com/zasadte-si-krasny-cesnek-sicilsky/