Tradiční muškáty se stále těší přízni velkého počtu pěstitelů, ale pokud si přeci jen hodláte pořídit na svůj balkon nějakou méně okoukanou rostlinu, pak pro vás máme 3 tipy na balkonovky, které vás určitě okouzlí svou neotřelou krásou. Jen musíte počítat s tím, že jako většina rostlin z čeledi lilkovitých (Solanaceae) jsou i tyhle krásky jedovaté, zato pro vás máme i jednu dobrou zprávu. Ve skutečnosti se nejedná o letničky ale trvalky, proto se můžete pokusit o jejich dlouhodobé pěstování a nemusíte tak každoročně kupovat rostliny nové.
Acnistus, andělská mini trumpetka, mini durman (Acnistus australis, Dunalia australis nebo Iochroma australe)
Od dubna do září vykvétají půvabné květiny, kterým se ne nadarmo říká andělské mini trumpetky. Na první pohled vás totiž podobnost s mnohem větší rostlinou jménem andělská trumpeta (Durman) upoutá, i když spolu po botanické stránce nemají vůbec nic společného.
Jedná se o kompaktní keřík s převislými větvemi, který v našich podmínkách dorůstá do výšky asi 0,3-0,6 m, má celokrajné, kopinaté listy, je celý plstnatě porostlý a vykvétá po velmi dlouhou dobu, modrými či nafialovělými květy. Acnistus je trvalka, která se v našich podmínkách pěstuje většinou jen jako letnička, ale o přezimování se určitě můžete pokusit. Nejlépe zimuje v chladné místnosti a zeminu je potřeba udržovat stále mírně vlhkou. V polovině května se může rostlina přenést po předchozím postupném otužování ven. Na jaře také acnistus vyžaduje zmlazení, množí se velmi snadno z odstřižených větviček.
Lilek jasmínokvětý (Solanum jasminoides)
Převislá rostlina s dlouhými šlahouny se také pěstuje nejčastěji jako letnička, i když se ve skutečnosti jedná o trvalku, kterou můžete pěstovat jako přenosnou rostlinu. Během letní sezóny dorůstají její šlahounovité výhony do délky až 3 m. Výhony se snadno tvarují, můžete proto lilek jasmínokvětý pěstovat v závěsném květináči, v truhlíku nebo můžete jednotlivé šlahouny vyvazovat k pergole.
Lilek jasmínokvětý vykvétá od června půvabnými bílými nebo fialovými kvítky, kterých se na rostlině vystřídá velké množství. Kvete až do zámrazu. Během léta vyžaduje lilek slunné stanoviště, vydatnou zálivku a velmi časté přihnojování, klidně během každé zálivky.
Hořcový stromek (Solanum rantonetti)
Na slunnou i polostinnou, ale teplou terasu nebo balkon si můžete pořídit i třetí rostlinu, atraktivní hořcový stromek. Po celé léto bývá posetý kouzelnými modrými nebo bílými květy. Rostlina se pěstuje ve tvaru stromku a tvaruje se řezem, po kterém snadno obráží, kdykoliv, po celou sezonu. Opět se jedná o choulostivou trvalku, kterou je potřeba před příchodem zimy přenést do chladnější bezmrazé místnosti a přes zimu omezit zálivku i hnojení. Přes léto vyžaduje zálivku vydatnou a hnojení do každé zálivky.
Zdroj:https://www.atlasbotani.eu/index.php?detail&cislo=1979; https://www.zahradnictviweiss.cz/p/solanum-jasminoides-lilek-jasminokvety