Ať už ji vysadíte do trvalkového záhonu, bylinkové zahrádky nebo jako solitéru, Klasnatka Stauntonova určitě nezklame a stane se ozdobou vaší podzimní zahrady. Jedná se o naprosto skromnou trvalku, která je atraktivní i pro všechny opylovače, kteří v podzimním období už jen těžko shánějí dostatek sladkého nektaru.
Klasnatka Stauntonova
Tento druh klasnatky pochází z východní Asie, konkrétně z Číny a Koreje. Rostlina byla pojmenována po irském botanikovi Georgi Leonardu Statonovi, který stojí za jejím objevením pro západní svět.
Tato vytrvalá rostlina dorůstá do výšky 60 až 120 cm a vyznačuje se vzpřímeným růstem a čtyřhrannými stonky. Listy klasnatky jsou kopinaté, zubaté a při promnutí mezi prsty vydávají příjemnou, lehce mátovou vůni. Květy klasnatky jsou jen drobné, růžovofialové až purpurové, ale uspořádané v hustých klasovitých květenstvích na koncích stonků. Rostlina nakvétá postupně a neúnavně od začátku srpna až do konce října, pokud její kvetení předčasně neukončí první přízemní mrazík.
Jak pěstovat Klasnatku Stauntonovu
- Světelné podmínky: jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, která dobře prospívá na všech slunných a polostinných stanovištích.
- Nároky na půdu: preferuje dobře propustnou, vlhkou půdu, ale snese i sušší podmínky.
- Výsadba: rostlina vyžaduje kolem sebe dostatek prostoru, ideálně dodržujte rozestup asi 60–90 cm mezi jednotlivými rostlinami.
- Mrazuvzdornost: je odolná vůči mrazu až do -20 °C.
- Řez: na jaře je možné provést řez, který podpoří husté větvení a kompaktnější růst keříku.
- Hnojení: klasnatka se přihnojuje kompostem nebo vyzrálým hnojem, nejlépe na jaře.
- Množení: snadno se množí buď brzy na jaře výsevem semen nebo dělením trsů na podzim i na jaře. Rostlina se může mírně rozrůstat samovýsevem, ale není invazivní.
Nepleťte si půvabnou trvalku s chutnou bylinkou
Klasnatka Stauntonova má velmi blízkou příbuznou, klasnatku brvitou (Elsholtzia ciliata). Jedná se o bylinku, kterou mohou znát především milovníci vietnamské kuchyně a která má příjemnou a svěží citrusovou chuť i vůni, podobnou naší běžně pěstované meduňce lékařské. Listy klasnatky brvité se konzumují převážně čerstvé a hodí se do salátů i polévek. Mají příznivý vliv na naše trávení.
Zdroj: asijskebylinky.cz, botany.cz.