Co je to helxinie a jak ji pěstovat?
Rostlina pochází z ostrovů Středozemního moře, především z Korsiky a Sardinie. Její drobné, kulaté lístky tvoří hustý zelený koberec, kterýse může rozprostírat do šířky i přepadat přes okraje květináčů. Rostlina dorůstá do výšky pouhých 5–10 cm, což z ní dělá ideální volbu nejen pro menší prostory, ale především pro květinové dekorativní kompozice.
V mnoha kulturách jsou drobné, hustě rostoucí rostliny spojovány s prosperitou a bohatstvím. Helxinie, tedy především její bujný růst a obrovský počet malých lístků, symbolizují hojnost a rozmnožování majetku. Proto se pro mnoho lidí stala oblíbeným novoročním dárkem.
Jak pečovat o domácí štěstí neboli helxinii
Pro úspěšné pěstování helxine je klíčové dodržet několik základních podmínek. Rostlina pro svůj úspěšný růst potřebuje především tyto podmínky:
- Rozptýlené světlo bez přímého slunce, tedy umístění na parapetu okna, orientovaného na sever, případně na východ.
- Vysokou vzdušnou vlhkost, proto se často doporučuje, pěstovat ji například v koupelně s oknem. Jinak helxinie vyžaduje pravidelné a vydatné rosení listů.
- Pravidelnou, ale umírněnou zálivku, protože substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, ale nesmí být ani přemokřený. V zimě je třeba zálivku sice mírně omezit, ale stále nesmí docházet k úplnému vysychání substrátu.
- Pravidelné přihnojování, v době vegetace přibližně každé 2 týdny, v zimě jen jednou za 4 týdny.
Naopak na teplotu rostlina nijak náročná není, helxinii vyhovuje běžná pokojová teplota, která by se měla pohybovat v rozmezí 18–24 °C. Na druhou stranu rostlina dobře snáší i chladnější prostory, ale teplota by nikdy neměla klesnout pod 7 °C.
Využití helxinie v interiéru
- dekorace okenních parapetů
- závěsná rostlina v košíčku
- součást moderních mechových obrazů
- půdokryvná rostlina v teráriích
- zelený doplněk do koupelny s oknem
Jak přesazovat a množit helxinii
Rostlinu lze snadno množit dělením trsů nebo řízkováním. Při každoročním jarním přesazování do čerstvého substrátu pro pokojové rostliny je možné bujně rostoucí rostlinu rozdělit a vysadit do menších květináčků.
Nejčastější problémy při pěstování helxinie
- žloutnutí listů: obvykle způsobeno přelitím
- řídnutí porostu: nedostatek světla
- hnědé okraje listů: nízká vzdušná vlhkost
- pomalý růst: nedostatek živin nebo světla
Zdroj: ceskesatavby.cz; dumazahrada.cz