Okrasná kapusta je do podzimního truhlíku ideální. Navíc zvládne i zimu

Proč a jak vysadit okrasnou kapustu nebo zelí do podzimního truhlíku?

Nejprve si ujasníme, jaký je rozdíl mezi okrasnou kapustou a zelím... Vlastně žádný. Obě rostliny se latinsky jmenují Brassica oleracea, a jedná se tedy o stejný druh. Termíny okrasné zelí a okrasná kapusta se běžně zaměňují, i když nejčastěji se pojmenování „zelí“ používá pro kultivary s kulatějšími listy s hladkými okraji, zatímco „kapusta“ označuje odrůdy s listy více zkadeřenými. Ať kapusta, nebo zelí, obě rostliny se stejně pěstují a mají zcela totožné nároky.

Zelí je nejen zdravé, ale i léčivé. Ideální je sníst dvě hrsti denně

www.nkz.cz

Jak je to s vybarvením okrasné kapusty

Možná se vám už stalo, že jste si vyseli semínka okrasné kapusty a vyrostla vám na první pohled obyčejná kapusta se zelenými listy. Pokud jste se tím nenechali zmást, pak jste se pestrých barev dočkali, ale až s příchodem podzimu. Okrasné zelí či kapusta začínají vytvářet své charakteristické barvy teprve později, kdy teploty vzduchu klesnou pod 10 °C. Tento proces obvykle začíná na podzim a pokračuje až do zimy. V chladnějším počasí totiž rostliny produkují více pigmentů a okrasná kapusta či zelí se rozzáří různými odstíny růžové a fialové barvy, některé rostliny zase spíše zežloutnou či zbělají a jiné hrají kombinacemi těchto barev.

Nakombinujte těchto 5 typů rostlin a získejte ty nejkrásnější podzimní truhlíky široko daleko

www.nkz.cz

Jak pěstovat okrasnou kapustu a zelí v 6 bodech

  • Výsev: semena vysévejte až ke konci jara nebo na začátku léta, přibližně od května do začátku července. Můžete je vysít přímo na zahradě nebo doma do výsevní misky.
  • Světlo: rostliny vyžadují umístění na plném slunci, s osluněním listů alespoň 6 hodin denně.
  • Půda: okrasné kapusty preferují dobře odvodněnou, výhřevnou a na vápník bohatou půdu s pH 6,0-6,8.
  • Zálivka: udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. V létě zalévejte vydatně, s příchodem chladných dnů zálivku omezujte. Při mrazu nezalévejte vůbec.
  • Hnojení: okrasné zelí nikdy nevysazujte do půdy, která byla vyhnojena chlévským hnojem nebo dusíkatými hnojivy. Listy by se pak jen málo vybarvovaly. Na začátku léta rostliny přihnojujte běžným hnojivem pro zeleninu, později už nehnojte.
  • Rozestupy při výsadbě: Vysazujte rostliny 30–45 cm od sebe, abyste měli dostatek prostoru pro růst.

Podzimní balkony ovládne romantika: 7 nejkrásnějších a odolných rostlin pro váš balkon i terasu

www.nkz.cz

Okrasná kapusta je jedlá

Okrasná kapusta či zelí patří mezi naprosto bezpečné rostliny, kterými můžete zdobit pokrmy, jak jsou třeba zeleninové saláty nebo grilovaná masa. Na talíři se budou krásně vyjímat, ale určitě si na nich nepochutnáte. Listy mají výrazně nahořklou chuť a postrádají křehkost, na kterou jste zvyklí u běžných druhů kapusty či zelí. Na druhou stranu jsou také plné vitaminů.

Okrasné kapusty se vybarvují až s příchodem podzimu
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada