Proč pěstovat kobercové skalničky?
Mohlo by se zdát, že včelám i čmelákům udělají radost jakékoliv květiny, ve kterých najdou dostatek potravy, ale brzy na jaře, kdy musí vydat hodně energie, aby se rozehřály na letovou teplotu, ocení především rostliny, co přinášejí velké množství květů na poměrně malé ploše. A přesně takové jsou všechny kobercové skalničky, včetně tařice a tařičky.
1. Tařička zahradní (Aubrieta hybrida)
Nádhernou kobercovoui trvalku, vysokou asi jen 10 cm, najdete snad na každé skalce či suché zídce, protože je absolutně nenáročná a přizpůsobivá. Původně pochází z jižní Evropy a z Turecka, ale u nás se cítí jako doma. Většinou vykvétá drobnými fialovými květy od března do dubna, ale velmi často se stává, že se do kvetení pustí už mnohem dříve, dokonce i na začátku února. K rozkvetení jí stačí jen pár teplejších dnů a ani případné následné ochlazení jí nijak neublíží. Občas tak můžete vidět tařičku rozkvetlou i pod sněhovou peřinou. Květy tařičky bývají velké do 1 cm, mají 4 okvětní lístky a vyrůstají v řídkých hroznech.
Jak pěstovat tařičku?
Tařičku můžete vysadit na okraje záhonů, na skalku či do suché zídky, ale klidně i do kamenného korýtka nebo do truhlíku na balkoně.
- Vyžaduje místo na plném slunci, ale snese i mírný polostín.
- Substrát pro pěstování tařičky by měl být dobře propustný, nejlépe s výraznějším podílem písku.
- Po zakořenění rostlina nevyžaduje žádnou zálivku, naopak velmi dobře snáší sucho.
- Tařička je mrazuvzdorná do -24 °C.
- Po odkvětu tařičku sestřihněte, rostlina velmi rychle obroste a udrží si pěkný, kompaktní tvar.
- Tařičky náleží mezi odolné a skromné trvalky, které netrpí žádnými chorobami a ani je nenapadají škůdci.
2. Tařice skalní (Alyssum saxatile)
Tařice je o trochu vyšší než tařička, dorůstá do výšky 10–30 cm, ale i ona vytváří kompaktní koberce plné květů, tentokrát však v zářivě žlutých odstínech. Květy jsou drobné a vyrůstají na květních lodyhách v řídkých hroznech, nejčastěji od dubna do května. Vzhledem k tomu, že tařička kvete poměrně dlouho, většinou se v kvetení na skalce spolu potkají. Rostlina vytváří přízemní růžice, složené z dlouze řapíkatých, šedozelených a hustě plstnatých listů. Tařice skalní náleží mezi naše domácí druhy, přirozeně se vyskytuje v přírodě, v teplejších oblastech ČR.
Jak pěstovat tařici?
Tařici můžete, podobně jako tařičku, vysadit na okraje záhonů, na skalku či do suché zídky, ale klidně i do kamenného korýtka nebo do truhlíku na balkoně.
- Rostlina miluje přímé sluneční paprsky, nevadí jí ani polední úpal.
- Na půdu nemá vysoké nároky, dobře roste v každí chudší půdě s dobrým odtokem vody.
- Po zakořenění rostlina nevyžaduje žádnou zálivku, naopak velmi dobře snáší sucho.
- Tařice je mrazuvzdorná do -24 °C.
- Po odkvětu potřebuje tařice mírně zastřihnout, aby si udržela kompaktní tvar.
- Tařice nebývá náchylná k žádným rostlinným chorobám.
Zdroj: living.iprima.cz; ceskestavby.cz