Co je vhodné pěstovat na balkoně: Pěstujte ty nejkrásnější květiny
Nechte se pozvat na balkon, na kterém to žije od jara až do podzimu. Jeho majitelé totiž rozměrné kontejnery osadily trvalkami, letničkami i cibulovinami. Žádnou uniformní a dokonalou krásu typických balkonovek ale nečekejte. Tady si na své přijdou milovníci pestrosti a překvapivých kombinací. A každý den se od jara do podzimu na balkoně zastaví i spousta včel, čmeláků i motýlů pro svou oblíbenou porci sladkého nektaru.
Jaké truhlíky a nádoby zvolit na balkon?
Malé květináče a úzké truhlíky, jaké jsme zvyklí vídat na balkonech, velmi rychle vysychají, a tak bylo mnohem praktičtější vyměnit je za velkoprostorové a nejlépe i samozavlažovací kontejnery a hodně veliké květináče. Ale jakmile prostory v nádobách došly, pak majitelé usoudili, že bude lepší, použít veliké pytle, které poskytnou rostlinám dostatečný prostor pro kořeny. Nepropustné igelitové pytle se zeminou však bylo nutné umístit do stínu, ne na přímé slunce.
Jaké rostliny vysadit na balkon?
Výběr trvalek je tu překvapivě pestrý. Většina květin byla zvolena tak, aby jim nevadily ostré sluneční paprsky ani občasné sucho, když se majitelé balkonu vydají třeba na letní dovolenou. A tak tu vedle nápadných květů lupiny (Lupinus), která oslňuje svým výrazným květenstvím v období června, vykvétá nenáročný orlíček (Aquilegia) nebo závoj jemných kvítků svíčkovce neboli gaury (Gaura). Svíčkovec dokáže nakvétat vytrvale, od začátku června až do podzimu. Vyžaduje sušší půdu, proto se do samozavlažovacích truhlíků příliš nehodí a mnohem lépe se mu daří jen ve větším květináči.
Výraznou dominantu tvoří jemně růžové květy slézovce (Lavatera), což je rostlina, která pochází ze Středomoří, a tak jí slunečný balkon také velmi vyhovuje, stejně jako dalším středomořským rostlinám, voňavé levanduli (Lavandula), neúnavně kvetoucí denivce (Hemerocallis) nebo bohatě kvetoucímu krásnoočku (Coreopsis) či chrastavci (Knautia).
Jarní i letní cibuloviny
Jarní cibuloviny, jako jsou narcisy(Narcissus) nebo hyacinty(Hyacinthus) v kontejnerech klidně nabírají sílu na příští rok a jejich zasychající listy tu nikomu nevadí. Veškerou pozornost na sebe stejně strhávají spíše nádherné lilie (Lilium), okrasné česneky (Allium) a mečíky neboligladioly (Gladiolus).
Na balkoně mají své místo i dřeviny a růže
Možná až překvapivě dobře se na balkoně daří i popínavé růži (Rosa), která roste v kontejneru u boční stěny s dřevěnou treláží. Své místo tu mají oleandry (Nerium oleander), které je však nutné na zimu přemístit do chladnější místnosti, nejlépe na chodbu domu. Pokud by však byl balkon zasklený, pak by oleandry přenášení nevyžadovaly, snesou poměrně nízké teploty.
Záplavu trvalek, letniček i cibulovin doplňují na balkoně různé stálezelené dřeviny, které sice v letní rozkvetlé parádě snadno přehlédnete, ale jejich hlavní čas nastane až s příchodem podzimu a v zimě.
Zdroj: autorský článek