Primule ´Zebrinus blue´ má naprosto bezkonkurenční barvu květů
Primulky jsou rostliny pro radost
Primulka, prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis) je rostlina, kterou milujeme především díky jejich pestrobarevným květům, přičemž díky šlechtění existují i speciální kříženci s vícebarevnými květy různé velikosti. V sortimentu nalezneme zhruba 500 druhů, takže každý si rozhodně vybere toho svého favorita. Primule lze velmi dobře pěstovat také na zahradě ve venkovních záhonech, na skalce či v nádobách na balkoně.
Pozor dejte už při nákupu primule: rozhoduje počet květů
Dnes již primulky zakoupíme i v běžném supermarketu, ale při samotném nákupu musíme být opatrní. Ačkoliv je velmi lákavé, vybírat primulku podle množství rozkvetlých květů, právě to je první úskalí. Vždy totiž vybírejte takové rostliny, které nejsou ještě plně rozkvetlé, třeba jen dva až tři květy a zbytek jsou stále ještě poupata. Je to proto, že každý jednotlivý květ vydrží kvést necelý týden a vy tak při rozkvetlých květech v obchodě nevíte, jak dlouho již zde takto kvete. Připravili byste se tak o květy doma. Důležité je, aby rostlinka měla dostatek založených poupat, jen to je jistota, že pokvete i nadále. Při nákupu zkontrolujte také to, zda primule nemá žluté či shnilé listy, což by byl příznak přelití a následného zahnívání kořenů a dlouho by vám doma nevydržela.
Pěstování primulek: pozor na vodu v podmisce
Jakmile přinesete primulku domů, vyberte jí vhodné místo. Tím bývá nejčastěji okenní parapet, přičemž primule preferuje chladno, nikdy ji tedy nedávejte blízko ústředního topení nebo tam, kde na ni bude neustále pálit slunce. Dostatek světla ale je potřeba, pokud ho totiž primulka nemá, moc nekvete a rostlina je celkově bledá. Optimální teplota pro primule je mezi 15 až 20 °C, je-li vyšší, primule opět méně kvete. Primulky vyžadují dostatek pravidelné závlahy, ale nikdy ji nesmíte přelít a nikdy nesmí voda stát v podmisce, to by kořeny začaly uhnívat, postupně budou žloutnout listy až rostlina uhyne celá. Substrát by měl být neustále vlhký. Odkvetlé květy vždy odstraňujte, protože jen tak podpoříte vývoj dalších květů.
Aby primule vydržela svěží co nejdéle, stačí udělat jednu věc
Pokud se chcete ze zakoupené primulky radovat co nejdéle, můžete ji po zakoupení přesadit do nového substrátu. Při prodeji se totiž rostliny hromadně vysazují do zeminy chudé na živiny, většinou to bývá obyčejný množárenský substrát, protože jde pouze o transport k zákazníkovi. Abyste zamezili přemokření kořenů, dejte na dno květináče keramzit, který funguje jako spolehlivá drenáž, případně nějaké kamínky či štěrk, kudy voda odteče a nebude se hromadit v blízkosti kořenů.
Co s primulkou po odkvětu: šup s ní na zahradu
Mnoho lidí dělá velkou chybu, když primulku po odkvětu vyhazuje. Tato rostlinka je totiž natolik vděčná, že vyhodit ji by byl velký hřích. Po odkvětu vyčkejte na vhodné klimatické podmínky, zkrátka aby nemrzlo, byla i teplá půda, takže takový březen je optimální, a přesaďte je do volných záhonů. Můžete je přesadit i do nádob na terase, či balkonu. Zde vám vydrží několik let a budou spolehlivě kvést každé další jaro. Takto si můžete vytvořit úžasnou sbírku primulek na své zahradě.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.