Co je ibišek a jak ho pěstovat?
Ibišek nebo také čínská růže je v současné době velmi oblíbenou pokojovou rostlinou a existuje ho již 200 druhů. V našich končinách se ale pěstují především dva druhy: ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis), který se hodí především do bytu, aibišek syrský (Hibiscus syriacus), jenž nás okouzluje na zahradách.
Ibišky pocházejí z teplých tropických a subtropických oblastí Afriky a Ameriky a své jméno dostaly po posvátných egyptských ptácích ibisech, kteří přilétali vždy se záplavami Nilu. Tyto záplavy s sebou přinášely bahno a na něm byli Egypťané závislí, protože zajišťovalo úrodnost jejich polí.
Ibišek do bytu
V bytových podmínkách tedy pěstujeme ibišek čínský, který pochází z Asie, kde bývá i 5 metrů vysoký. V bytě, pokud se mu u vás líbí, se také dokáže pořádně rozrůst. Důležité je, jakou mu poskytnete péči.
Tím nejdůležitějším je dostatek světla, nejlépe toho rozptýleného, a miluje slunce. Právě na slunci by měl být minimálně 3 hodiny denně, pokud se mu ho a světla nedostává, nekvete nebo vykvete, ale květy budou malé a mdlé barvy.
Jaké má ibišek nároky?
Dle původu lze snadno usoudit, že ibišky budou milovat teplo, v létě klidně 25 °C. Kromě dostatečné teploty vyžadují pravidelnou zálivku – substrát u ibišků nesmí nikdy vyschnout. Pro bohaté kvetení vyžaduje také přídavek živin, nejlépe je, pokud ho na začátku sezóny přihnojíme Kristalonem start, kdy rostlina nasadí sytě zelené listy, a po objevení poupat ho přihnojíme hnojivem Kristalon plod a květ.
Proč ibišku padají poupata?
Květy ibišku jsou poměrně velké a různých barev, ale dlouho se z nich netěšíme, každý květ totiž vydrží pouze jeden den. Ale naštěstí to příroda dobře vymyslela a jakmile začne ibišek kvést, kvete dlouho, protože na keři je připraveno velké množství poupat, takže si často ani nevšimneme, že květ, který jsme obdivovali včera, již na rostlině není. Když budete odkvetlé květy pravidelně odstraňovat, kvetení prodloužíte.
Jakmile ibišek kvete, je důležité vědět, že s ním nesmíte hýbat z místa na místo, jinak mu opadají poupata a dalších květů se nedočkáte.
Ibišku dopřejte odpočinek a řez
Kvést tak velkými květy a v tak velkém počtu je pro rostlinu velmi náročné, proto ibišku na zimu dopřejte odpočinek. Rostlinu přeneste do chladnější místnosti, kde je teplota kolem 15 °C. Zalévejte ho jednou za dva týdny a již ho nehnojte.
Jestliže mu opadají listy, není třeba se tím trápit, na jaře mu opět vyraší. Během února je pak nejlepší čas na řez, přičemž se ho nebojte seříznout více, zvládne to. Chcete-li si ibišek namnožit, použijte odstřižené výhony jako dřevité řízky.
Tento škůdce může ibišek zlikvidovat
Škůdci pokojových rostlin nejsou nic výjimečného a ani ibišku se speciálně jeden nevyhýbá. Jedná se o molice, což jsou malí, bílí motýlci, kteří sají šťávu z listů. Problém je v tom, že jsou to přenašeči mnoha virových onemocnění.
A jak je na ibišku objevíte? Snadno... Když listy ibišku začnou lepit, je to vlastně trus molic, ve kterém se daří plísním. Další signálem přítomnosti molic na ibišku je, že jakmile s rostlinkou zahýbete, molice se vznesou.
Kromě molic se do ibišku můžou zakousnout samozřejmě také mšice, svilušky nebo třásněnky.
Jak ibišek ochránit před škůdci?
Jakmile objevíte nějakého savého škůdce, na nic nečekejte a aplikujte některý z insekticidů, doporučit lze například Mospilan.
Aplikaci provádějte brzy ráno nebo později večer, kdy jsou škůdci v klidu a lépe je přípravkem zasáhnete. Nezapomeňte ošetřit i rub listů. Dobrou ochranou je také lesk na listy, jenž vytvoří ochranný film, který jim dodá krásný lesk, a navíc zlikviduje škůdce i jejich vajíčka.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.