Krása odkvetlé zahrady: Víme, proč nestříhat trvalky a nelikvidovat některé letničky

Při podzimním úklidu zahrady je tak lákavé ostříhat všechny odkvetlé trvalky a odumřelé zbytky dvouletek a letniček vytrhat a vyhodit na kompost. Mnohé z nich však mohou odkvetlým květenstvím zdobit zahradu i během zimních měsíců, a navíc plní důležitou ekologickou funkci. Jejich semena jsou totiž cenným zdrojem potravy pro ptactvo a uschlé stonky poskytují úkryt drobným živočichům.

Je ideální čas na podzimní řez: malý přehled dřevin a trvalek, které byste měli na podzim prořezat nebo sestřihnout

www.nkz.cz

Ponechání odkvetlých rostlin přes zimu na záhonech má své výhody

  1. Estetická hodnota: suché stonky a květenství letniček i trvalek vytvářejí zajímavé zimní scenérie, zejména když jsou později v zimě pokryté jinovatkou nebo sněhem.
  2. Ochrana rostlin: uschlé nadzemní části trvalek chrání kořenový systém před mrazem a pomáhají zadržovat sníh, který chrání rostliny před mrazem
  3. Podpora biodiverzity: Odkvetlé trvalky i letničky během chladných měsíců poskytují potravu a úkryt pro ptáky, hmyz a drobné savce.
  4. Přirozené mulčování: opadané listy a stonky rostlin fungují jako přírodní mulč a chrání půdu.

5 nejkrásnějších keřů s ohnivě zbarvenými listy i nevšedními plody, které na podzim rozzáří živý plot

www.nkz.cz

Které letničky, dvouletky i trvalky budou zahradu zdobit i v zimě?

Třapatkovky a třapatky (Echinacea a Rudbeckia) patří mezi nejznámější trvalky, které je vhodné ponechat neostříhané přes celou zimu. Jejich výrazná květní lůžka s tmavým středem vypadají atraktivně i po odkvětu a jsou oblíbeným zdrojem semen pro stehlíky a další semenožravé ptáky.

Rozchodníky (Hylotelephium telephium, Hylotelephium spectabile, dříve známé pod latinským označením Sedum) jsou dalším příkladem trvalek, které jsou krásné a užitečné i v zimě. Tuhá květenství rozchodníků vydrží vzpřímená i pod sněhovou pokrývkou a vytvářejí v zahradě zajímavé zimní siluety.

Třapatka není třapatkovka: mějte v tom jasno už jednou provždy a vysaďte si tyto nejkrásnější královny pozdního léta ještě letos

www.nkz.cz

Šajvěje (Salvia), ale i další rostliny z čeledi hluchavkovitých, jejichž odkvetlá květenství dosahují značné délky, obsahují velké množství drobných semen pro ptáky, stejně jako vysoké divizny (Verbascum), jejichž impozantní stonky mohou být i v zimě dominantou zahrady.

V zimní zahradě se budou vyjímat také všechny druhy vytrvalých i jednoletých máků (Papaver), tedy samozřejmě jejich dekorativní makovice plné olejnatých a vysoce výživných semínek. Stejně výživná semena mají slunečnice (Helianthus), ale ty už po většinu zimy nemohou ptákům nic nabídnout, protože bývají už dávno před příchodem podzimu, natož zimy, vyzobané.

Barevná krása podzimní zahrady: 5 trvalek, které se snadno pěstují a krásně i dlouho kvetou

www.nkz.cz

Na jaře se do stříhání a likvidace rostlin dejte jen pomalu

Když na jaře přijde čas na úklid zahrady po zimě a přípravu na novou sezónu, dělejte to opatrně a postupně. Některé rostliny mohou být obydlené hmyzem nebo jiným malým živočichem. Ostříhané stonky lze nechat ležet v méně viditelných částech zahrady, kde poslouží jako úkryt pro hmyz. Pamatujte však, že ne všechny rostliny je vhodné nechat neostříhané. Druhy náchylné k plísním, například všechny hvězdnice nebo ty, které se nadměrně vysemeňují, je lepší na podzim ostříhat.

Už dávno nekvetou, ale i tak zdobí zahradu
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada