Vyrobte si nádherný květinový věnec z řebříčku, třapatkovek i makovic. Máme pro vás fotonávod krok za krokem

Věnce, uvité z čerstvých květin ohromují barevností, ale bohužel dlouho nevydrží, i když použijete základ na věnce z florexu, který zadržuje vodu. To náš věnec se bez vody obejde a zůstane stále stejně krásný, i po zaschnutí. Využijte květy žlutého vratiče nebo bílého řebříčku bertránu, přidejte odkvetlé terčíky třapatek i třapatkovek a využít můžete i zelené makovice nebo měchýřky černuch. Ve vlastní zahradě možná objevíte mnohem více materiálu pro tvoření. Nabízejí se i odkvetlé orlíčky, ostrožky nebo i voňavý libeček. Zajímavé jsou i kulaté měchýřky pryšce skočcového.

Co budete potřebovat na trvanlivý věnec

  • březové tenčí větve
  • nezralé makovice
  • měchýřky černuchy
  • odkvetlá květenství libečku, bazalky, mateřídoušky, ostrožky nebo pryšce skočcového
  • květenství řebříčku obecného, řebříčku bertránu a vratiče
  • terčíky kokardy, třapatek a třapatkovek, zbavené okvětních lístků
  • zahradnické nůžky
  • floristickou pásku (gutaperču) nebo provázek
  • šifónovou stuhu

Jak budete postupovat při výrobě věnce

  1. Nejprve si nastříhejte tenké, ohebné a pružné březové větvičky a opatrně z nich odstraňte všechny listy.
  2. Očištěné březové větve začněte opatrně stáčet do tvaru kruhu a průběžně je omotávejte floristickou páskou nebo obyčejným lněným provázkem.
  3. Připravený základ na věnec vytvarujte do pravidelného tvaru kruhu, pokud se vám zdá málo pevný, pak jej ještě jednou omotejte floristickou páskou.
  4. Připravte si květiny, které drží svůj tvar i po usušení, jako je vratič nebo řebříček.
  5. Přidejte odkvetlá květenství bylinek i květin a makovice zahradních máků.
  6. Využít můžete i pevné terčíky třapatkovek, třapatek nebo kokard.
  7. Drobnější rostlinný materiál, jako je mateřídouška nebo květenství bazalky, svažte do malých kytiček. Větší rostliny můžete nechat jednotlivě.
  8. Připravené pugétky i jednotlivé rostliny začněte postupně opatrně navazovat na základ věnce. Použijte opět floristickou pásku nebo provázek.
  9. Jednotlivé druhy rostlin pevně omotávejte, aby se věnec nezačal při sesychání rozpadat. Nezapomeňte, že stonky sušením zeslábnou a zkřehnou.
  10. Hotový letní věnec ozdobte mašlí ze šifonové stuhy a z provázku uvažte na zadní straně věnce očko na zavěšení věnce.

Věnec zavěste na stěnu a nechte uschnout. Po zaschnutí materiálu můžete celý věnec zastříkat sprejem pro fixaci a oživení barev sušených květin, který zabraňuje opadávání jednotlivých suchých lístků. Nástřik se doporučuje po několika měsících opakovat, aby dekorace vydržela dlouho svěží. Sprej zakoupíte v některých květinářstvích, v hobbymarketech, ve výtvarných potřebách nebo na internetu.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada