Nejrychleji rostoucí živý plot: turkestánský brest předčí vaše očekávání a je naprosto nenáročný

Živý plot neslouží pouze k získání soukromí

Živé ploty mají mnoho funkcí, přičemž stále si mnozí myslí, že jde hlavně o to, aby se oddělili od sousedů či silnice a získali požadované soukromí. Ale to není jediná funkce živého plotu. Dalším pozitivem je funkce hygienická, kdy živé ploty zachytávají prach, nečistoty a tlumí hluk. Rovněž zlepšují mikroklima, takže v jejich blízkosti se mnohem lépe dýchá. Slouží také k oddělování jednotlivých částí v zahradě, například chcete-li oddělit prostor pro děti od posezení pod pergolou. Při výběru vhodných dřevin do živého plotu máme poměrně rozmanitý výběr, můžeme vybírat dřeviny stálezelené či opadavé, přičemž každá skupina má svá pro a proti. Přemýšlíte-li o tom, že byste rádi živý plot z nějakého listnatého keře, která bude nejen dobře vypadat, ale bude rychle růst s minimálními nároky, tak právě pro vás je vhodný jilm sibiřský.

Jilm sibiřský neboli turkestánský brest je do živého plotu přímo stvořený

Turskestánský brest: jilm sibiřský je velmi žádaný

Jilm sibiřský (Ulmus pumila) je vděčný okrasný strom či keř, který pochází z Asie a v minulosti byl zavlečen do Severní Ameriky a jižní Evropy. U nás se těší popularitě díky tomu, že je nenáročný na pěstování, má přitažlivý vzhled a dobrou vitalitu. Listy jsou podlouhle kopinaté a na podzim se zbarvují do žluto-zelené barvy a opadávají. Velmi rychle roste a dobře se rozvětvuje. Nicméně, i v zimě plní svoji úlohu živého plotu, podobně jako habr, protože jednotlivá patra větví vytváří hustou spleť. Jilm sibiřský může dorůst až do výšky 3 metrů, což se ovšem v případě živého plotu moc netoleruje a udržuje se v požadované výšce.

Zbavte se slimáků jednou provždy: pořiďte si běžce, kteří jsou nejen užiteční, ale ještě vás pobaví

www.nkz.cz

Kam se jilm v zahradě hodí

Jilm sibiřský lze vysadit nejen do živého plotu, kde se ale využívá nejčastěji, ale klidně si ho můžete vysadit do zahrady jako solitéru, kam vám vnese určitou svěžest. Využít ho můžete k oddělní jednotlivých částí zahrady, například oddělit užitkovou část od okrasné. Dobře zakryje nevzhledné partie zahrady, například kompost, kurník nebo sousedův nepořádek. Plnohodnotný živý plot vypěstujete v průběhu 2 let.

Jaké má jilm nároky: je skvělý do města

Důvod, proč se jilm používá na živé ploty zejména ve městě je ten, že dobře snáší exhaláty a městské prostředí. Vyhovuje mu slunné stanoviště, ale poroste i v polostínu. Půda pro jilm by měla být propustná, mírně vlhká, ale kořeny nesmí být trvale zamokřené. Pokud ho vysadíte do vysychavých půd, je dobré ho zamulčovat kůrou, která je nejen dekorativní, ale zároveň udrží vlhkost, ale také zabrání růstu plevelů. Velmi dobře toleruje řez a nevyžaduje ani zimní ochranu, bez problémů zvládá i mrazy, a to až do -28 °C.

 

Hitem letošních balkonů budou dlouhokvetoucí vějířovky a aztécké zlato: jsou krásnější než muškáty a téměř bezúdržbové

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada