Jak pěstovat konvalinky, aby byly vánoční dekorací?
Věděli jste, že rychlené konvalinky dříve patřily k tradičním vánočním či novoročním květinám? Využívaly se nejen pro výzdobu svátečního stolu, ale také coby pozornost pro přátele. Dnes jejich nenápadnou krásu často zastiňují ohnivě červené listeny vánočních hvězd či velkolepé květy amarylisů, ale možná se vám návrat k menší okázalosti a něžnosti konvalinek zalíbí.
Začněte s rychlením konvalinek včas
Rychlení konvalinek je poměrně snadné, je však důležité, dopřát rostlinám alespoň jeden měsíc chladnějšího počasí, na záhoně v zahradě. Pro rychlení používejte vždy pouze zahradní kultivary konvalinek. V polovině listopadu už by měly mít konvalinky dostatečně dlouhé zchlazení za sebou, proto můžete začít s jejich rychlením.
Jak poznat kvetení schopný puk konvalinky
Touto dobou konvalinky odpočívají v zemi a je třeba rycími vidlemi je opatrně ze záhonů vyrýt. Puky konvalinek jsou dvojího druhu. Jedny v sobě ukrývají pouze listy, druhé, na první pohled silnější a tvrdší, i květy. Puky s květem také poznáte podle toho, že mají ve spodní části puku jizvičky po odpadnutí listů. V těch už je nyní založen nový květ a list. Oddenky konvalinek s květními puky vyryjte i s větším množstvím kořenů.
Jak rychlit konvalinky
1. Do teplé vody ponořte květní puky a piliny
- Oddenky s květními puky ponořte na 12 hodin do kbelíku s vodou, teplou asi 32–24 °C. Teplou, nikoliv horkou, vodu pravidelně doplňujte.
- Puky konvalinek by měly být celé pod vodou, je tedy třeba je zatížit, aby neplavaly na hladině.
- Kbelík překryjte pokličkou nebo dekou, aby voda chladla pomaleji.
- Zároveň do vody namočte i piliny, do kterých budete zahřáté puky vysazovat.
2. Květní puky vysaďte do pilin
- Na dno bedýnky položte asi 2–3 cm vysokou vrstvu namočených pilin.
- Na piliny rozložte namočené puky konvalinek a překryjte je opět vrstvou mokrých pilin, do výšky asi 2 cm nad puky.
- Piliny pravidelně zalévejte vlažnou vodou, nikdy ne studenou.
- Vysazené konvalinky uskladněte v tmavém, ale vytápěném sklepě, při teplotě kolem 25 °C.
- Takový sklep má k dispozici jen málokdo, proto můžete konvalinky uložit na parapet okna, přímo nad radiátor ústředního topení, a zakrýt papírovou krabicí nebo černým igelitem, aby byly ve tmě. Zároveň je důležité důsledně piliny rosit, abyste udrželi vysokou vlhkost.
3. Odstraňte zatemnění
- Konvalinkové puky začnou poměrně rychle rašit, a jakmile vyrostou do výšky asi 10 cm, nastává čas na odstranění zatemnění, aby rašící rostlinky získaly svěže zelenou barvu.
Přemístěte konvalinky do chladu
Jakmile konvalinky začnou nakvétat, je potřeba je přemístit do chladnější, ale samozřejmě bezmrazé místnosti. Ideální teplota je pro tuto chvíli asi 10 °C. V chladu konvalinky počkají do doby, než je budete chtít využít jako vánoční výzdobu nebo dárek. Nakvetlé konvalinky můžete vysazovat do misek s rašelinou nebo jako substrát opět použijte vlhké piliny. Kolem rostlin rozložte mech, který bude udržovat vlhkost pro kvetoucí konvalinky.
Co s rychlenými konvalinkami po Vánocích
Na jaře, jakmile půda rozmrzne, můžete odkvetlé konvalinky opět vysadit do zahrady. Na jejich další kvetení si sice budete muset počkat nejméně do dalšího roku, ale byla by škoda, aby rychlené rostliny skončily po odkvětu v odpadu.
Zdroj: izahradkar.cz; living.iprima.cz