Na první pohled si méně zkušení obdivovatelé zahrad perovskii snadno popletou s levandulí. Obě rostliny vytvářejí polodřevnaté keře a v období kvetení bývají doslova pokryté drobnými fialovými kvítky. Na záhonech se obě rostliny báječně doplňují. Mají shodné nároky na umístění a v kvetení se krásně prostřídají. Levandule vykvétá od června do července a perovskie od července až do podzimu.
Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) neboli šalvěj Yangova (Salvia yangii)
Perovskii můžete znát i pod lidovými názvy ruská šalvěj nebo ruská levandule. I její původní a dosud známější jméno, perovskie, má ruské kořeny, neboť byla pojmenována po guvernérovi ruské provincie Orenburg, Vasiliji A. Perovském. Rostlina samotná však z Ruska nepochází. Její domov se nachází v oblasti střední Asie, v Pákistánu či Afghánistánu, a dokonce roste i vysoko v horách, na náhorních plošinách Tibetu, v nadmořské výšce až 2400 m. Nově byla perovskie pojmenována jako šalvěj Yangova, i když mezi pěstiteli ji pod tímto označením zatím zná jen málokdo. Na základě molekulárních studií byl totiž celý rod perovskie vřazen do rodu šalvěj.
Jak pěstovat perovsie
Perovsie roste jako řídce větvený, polodřevnatý keř a dorůstá do výšky až 150 cm. Jedná se o opadavou trvalku s šedavými listy, která vykvétá od července do září, až 30 cm dlouhými květenstvími fialové barvy. Perovskie jsou nenáročné a nejlépe se jim daří na suchém, kamenitém a na živiny chudém místě. Perovskie vyžadují jen dobře propustnou, písčitou nebo i štěrkem obohacenou půdu, aby nemohlo docházet k přemokření kořenů. Rostlině nesvědčí ani příliš mnoho živin, které pak způsobují nestabilitu a rozklesávání trsů.
Kdy a jak stříhat perovskie
Perovskii nechte v klidu kvést až do pozdního podzimu a o seříznutí výhonů se postarejte až další rok, v předjaří. Rostliny řez velmi dobře snáší a prospívá jim. Větve seřízněte na jednu třetinu délky. Perovskie krásně zhoustnou a nové výhony budou mnohem silnější a také budou mnohem více kvést.
Nejlepší doprovod pro perovskie
Perovskii můžete pěstovat v oblíbených prérijních záhonech, hned vedle levandule, se kterou se v kvetení krásně prostřídají. Perovskii to bude také slušet v sousedství třapatek i třapatkovek, mavuní či kopretin. Záhony skvěle doplní i různé traviny, například dochany.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/perkovskie-levandule-30000518.html; https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/2423-ruska-salvej-perovskia-atriplicifolia-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-co-sbirame