Perovskie lebedolistá neboli šalvěj Yangova: suchomilná trvalka vykvétá v barvě levandule a krásně voní

Na první pohled si méně zkušení obdivovatelé zahrad perovskii snadno popletou s levandulí. Obě rostliny vytvářejí polodřevnaté keře a v období kvetení bývají doslova pokryté drobnými fialovými kvítky. Na záhonech se obě rostliny báječně doplňují. Mají shodné nároky na umístění a v kvetení se krásně prostřídají. Levandule vykvétá od června do července a perovskie od července až do podzimu.

Většina lidí dělá stále stejnou chybu u odkvetlých květů levandule: ta pak pokvete málo, nebo vůbec

www.nkz.cz

Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) neboli šalvěj Yangova (Salvia yangii)

Perovskii můžete znát i pod lidovými názvy ruská šalvěj nebo ruská levandule. I její původní a dosud známější jméno, perovskie, má ruské kořeny, neboť byla pojmenována po guvernérovi ruské provincie Orenburg, Vasiliji A. Perovském. Rostlina samotná však z Ruska nepochází. Její domov se nachází v oblasti střední Asie, v Pákistánu či Afghánistánu, a dokonce roste i vysoko v horách, na náhorních plošinách Tibetu, v nadmořské výšce až 2400 m. Nově byla perovskie pojmenována jako šalvěj Yangova, i když mezi pěstiteli ji pod tímto označením zatím zná jen málokdo. Na základě molekulárních studií byl totiž celý rod perovskie vřazen do rodu šalvěj.

Levandule vyžaduje podzimní řez: stačí jedna chyba a levandule už neobrazí. Udělejte ho správně

www.nkz.cz

Jak pěstovat perovsie

Perovsie roste jako řídce větvený, polodřevnatý keř a dorůstá do výšky až 150 cm. Jedná se o opadavou trvalku s šedavými listy, která vykvétá od července do září, až 30 cm dlouhými květenstvími fialové barvy. Perovskie jsou nenáročné a nejlépe se jim daří na suchém, kamenitém a na živiny chudém místě. Perovskie vyžadují jen dobře propustnou, písčitou nebo i štěrkem obohacenou půdu, aby nemohlo docházet k přemokření kořenů. Rostlině nesvědčí ani příliš mnoho živin, které pak způsobují nestabilitu a rozklesávání trsů.

Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

www.nkz.cz

Kdy a jak stříhat perovskie

Perovskii nechte v klidu kvést až do pozdního podzimu a o seříznutí výhonů se postarejte až další rok, v předjaří. Rostliny řez velmi dobře snáší a prospívá jim. Větve seřízněte na jednu třetinu délky. Perovskie krásně zhoustnou a nové výhony budou mnohem silnější a také budou mnohem více kvést.

Štěrkový záhon: jak ho založit, kterým štěrkem ho mulčovat a čím osázet

www.nkz.cz

Nejlepší doprovod pro perovskie

Perovskii můžete pěstovat v oblíbených prérijních záhonech, hned vedle levandule, se kterou se v kvetení krásně prostřídají. Perovskii to bude také slušet v sousedství třapatek i třapatkovek, mavuní či kopretin. Záhony skvěle doplní i různé traviny, například dochany.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/perkovskie-levandule-30000518.html; https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/kere/2423-ruska-salvej-perovskia-atriplicifolia-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-co-sbirame

Perovskii můžete znát i pod lidovými názvy ruská šalvěj nebo ruská levandule
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada