Jakmile jednou přivoníte ke květům hrachoru vonného (Lathyrus odoratus), jste beznadějně zamilováni, protože vůně hrachoru je naprosto jedinečná. Pokud jste ho na parapetu či balkoně ještě nikdy nepěstovali, letos to musíte rozhodně napravit, stojí to totiž za to. Úžasné vlastnosti hrachoru znali již ve středověku, kdy se pěstoval v klášterních zahradách, především pro svoji vůni jako květina k řezu. V současné době jsou jeho největšími fanoušky v Anglii, kde hrachory pěstují ve všech zahradách a pořádají i různé soutěže o nejkrásnější hrachorový květ.
Kdy se sází hrachor
Nezáleží, jaký si nakonec vyberete kultivar či druh hrachoru, vždy se začíná pěkně od semínka. Výsev poměrně velkých semen je od poloviny března, kdy je můžeme předpěstovat v nádobách, nebo ještě chvíli počkáme, a to až do května, kdy je lze vyset přímo na záhon. V případě předpěstování ale získáme silnější a vitálnější rostliny, které pak vysadíme tam, kde chceme oživit třeba nějakou nevzhlednou zeď. Při výsevu je třeba teplota od 12 do 15 °C a zhruba za tři týdny rostliny vzejdou. Před výsevem je dobré, pro urychlení klíčení, namočit semena na noc do vlažné vody. Aby byly rostliny dobře rostlé a košaté, zaštípněte sazenice za třetím listem. Díky tomu se dobře rozvětví a více pokvetou, přičemž květy se běžně používají k řezu do vázy.Budete-li odkvetlé květy pravidelně odstraňovat, prodloužíte dobu kvetení, protože rostliny se nevysilují tvorbou lusků se semeny.
Kdy kvete hrachor a kde je pěstovat: klidně i na balkoně
Ačkoliv se hrachory dokážou pnout až do výšky 2,5 metru, není důvod k obavám při jejich pěstování na balkoně. V Anglii byly totiž vyšlechtěny nízké, velmi vonné odrůdy, které dorůstají výšky 40 cm. Rostou také převisle, některé spíše keříčkovitě a nejlépe se uplatní v převislých nádobách či v balkonových truhlících. Je-li to možné, do blízkosti hrachorů si umístěte lavičku či posezení, abyste si dosyta užili jejich vůni, která je nejvíce patrná v noci. Hrachor kvete od června do září a pokud si dáte pár květů do vázy, provoní vám celou místnost.
Nejkrásnější kultivary hrachoru
Krásné jsou naprosto všechny kultivary, ale některé jsou přece jen o něco oblíbenější.
1. ´Crimson Ripple´
Je kultivar, který se pne až do výšky 2,5 metru a hodí se proto na popnutí zdí a plotů,
2. ´Villa Roma Carmine´
Jako nízký kultivar vhodný na balkony s růžovými květy,
3. ´Bounce Blue´
Je rovněž nízký kultivar na balkony s květy světle modrými,
4. ´Cupidon´
Je keříčkovitě rostoucí letnička ve směsi barev s výškou 25 cm, používaná k výsadbám na záhony, balkony a terasy.
Jak pěstovat hrachor
Hrachory vyžadují slunce, rostou i v mírném polostínu. Nesnáší půdy těžké a přemokřené. Vyžadují pravidelnou zálivku, přičemž substrát nesmí nikdy úplně vyschnout. Aby byly rostliny co nejsilnější, nevysazujte hrachory každým rokem na stejné místo. Jelikož patří do čeledi bobovité, stejně jako hrách či fazol obohacují půdu o vzdušný dusík, který poutají pomocí hlízkovitých bakterií na kořenech. Výhodou je, že hrachory nebývají napadány škůdci ani chorobami. Jediné, co je trápit může, je padlí, které se objevuje v případě vysoké vlhkosti.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.