Proč vysadit gauru do zahrady: nenápadná a jemná trvalka dlouho kvete a bez úhony zvládne horko i sucho

Nejlépe se bude gaura cítit v rozvolněných prérijních záhonech, kde jí bude vyhovovat sušší a dobře propustná půda. Slušet jí to bude vedle travin, například vedle kavylu péřovitého (Stipa tenuissima) či v sousedství některé ze šalvějí (Salvia) a krásně ji doplní i sporýš argentinský (Verbena bonariensis). Skvělým sousedem pro ni bude i perovskie (Perovskia) nebo levandule (Lavandula).

Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

www.nkz.cz

Jak vypadá gaura, svíčkovec (Gaura)

Většina pěstitelů trvalek používá pro tuhle něžnou krásku jméno převzaté z latiny, gaura. Svíčkovcem ji nazve jen málokdo, možná i proto, že jí latinské jméno mnohem více sluší. Půvabná gaura vytváří trsy tenkých stonků, dorůstá do výšky 50-60 cm a po celé léto vykvétá bílými nebo růžovými květy trubkovitého tvaru, které připomínají malé motýlky, třepetající se ve větru. Listy má gaura kopinaté, tmavě zelené, někdy i hnědě purpurové.

Trvalky budoucnosti: vysaďte si druhy, kterým nevadí současná změna klimatu

www.nkz.cz

Kdy vysadit gauru

Gauru neboli svíčkovec můžete vysazovat kdykoliv, po celou sezonu, pokud ji zakoupíte v květináči, s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Přesazovat byste ji však měli, stejně jako všechny trvalky, na jaře či na podzim, raději brzy ráno nebo k večeru, abyste se vyhnuli ostrým slunečním paprskům.

Jak vytvořit zahradu, která přechází do krajiny

www.nkz.cz

Jak pěstovat gauru

Gaura náleží mezi krátkověké a suchomilné trvalky. Na jednom místě vydrží asi 3-5 let. Dařit se jí bude nejlépe na plně osluněných záhonech, téměř v jakékoliv dobře propustné půdě, přednost dává půdám sušším. Jestli něco gaura nesnáší, pak je to přemokření. Špatná drenáž často vede k zahnívání kořenů. Gaura má také občas sklony k vymrzání, proto jí na zimu raději dopřejte přikrývku z chvojí. Bílá gaura je plně mrazuvzdorná, růžově kvetoucí kultivary bývají choulostivější. Větší citlivost vůči mrazu však gaura plně kompenzuje tím, že se celkem ochotně sama rozmnožuje samovýsevem. Na podzim také můžete dozrálá semena z rostliny nasbírat a na jaře vysít, nejlépe doma, do misky za oknem nebo ke konci dubna přímo na záhon.

Budoucnost mají záhony s trvalkami, kterým nevadí sucho a horko. Inspirujte se našimi návrhy osázení

www.nkz.cz

Jak stříhat gauru

Gauru seřezávejte jako většinu běžných trvalek. Po odkvětu můžete seříznout jenom zbytky květů, jinak přes zimu ponechte gauru v klidu a hluboko ji sestříhněte až brzy na jaře, nejlépe jen několik centimetrů nad zemí. Gaura brzy obrazí novými, svěžími výhony.

Zdroj:https://www.lukon-glads.cz/gaura-svickovec/; https://www.dumazahrada.cz/clanek/svickovec-pestovani-zahrada-rady-inspirace-202311.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwm_SzBhAsEiwAXE2Cv9k0-MACyhiORhFR6MEH08uu07ptsJ_zlDPUFAUoy3mE8_BjK5QQghoCucoQAvD_BwE

Půvabná gaura náleží mezi suchomilné trvalky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada