Šťavel evropský se dokáže velmi rychle rozrůst a zahubit ostatní rostliny, kterým vezme vodu a živiny
Šťavel evropský (Oxalis stricta) pochází ze Severní Ameriky a je považován za obtížný plevel především v zahradách, a pokud si ho budete hýčkat na své skalce, brzy vezmou všechny ostatní rostliny za své a téměř zahubí zahradu. Na zahradách se mu líbí proto, že miluje pravidelné zavlažování, vysoký obsah živin a stálé okopávání, které mu umožňuje se jednoduše rozmnožovat a zabírat stále větší a větší plochy.
Jak se zbavit šťavelu? Nejlépe ručně
Především v případě, kdy roste šťavel mezi jinými rostlinami, nezbyde vám jiná možnost boje, než pěkně zakleknout a tento plevel zlikvidovat ručně. O použití herbicidu v tomto případě ani neuvažujte, zlikvidovali byste si tak ostatní rostliny. Důležité je, abyste šťavel vytrhali i s kořeny, což se vám podaří hlavně po dešti. Necháte-li sebemenší kořínek v půdě, celá vaše námaha bude naprosto zbytečná.
Na šťavel můžete použít i herbicid
Jestliže vás šťavel trápí například v trávníku, kde se mu také dobře daří, zde aplikujte selektivní herbicid, který vás zbaví nechtěného plevele, ale neublíží trávníku. Šťavel také často prorůstá ve spárách mezi dlažbou, ve štěrku či podél obrubníků. Zde můžete, za určité opatrnosti použít klasický, totální herbicid s tím, že ho nikdy nesmíte aplikovat za větru.
Aby se nám šťavel na zahradě nevyskytoval: důležitá je prevence
Jestliže se vám ho podaří zlikvidovat, je důležitá prevence, protože jak jednou se u vás vyskytne, často se rád vrací. Jakmile tedy uvidíte byť malinkou rostlinku šťavele evropského, hned ji odstraňte, samozřejmě opět s kořeny. Dbejte také na zdravý a kvalitní trávník, který si s plevelem již poradí sám. Pamatujte na to, že šťavel patří, stejně jako další druhy, k plevelům, který se rád chytá příležitosti a tam, kde se rostlinám moc nedaří nebo jsou v záhonech holá místa, se ochotně uhnízdí. Pomůže také mulčování rostlin, kde vrstva mulče musí být minimálně 5cm, jen tak plevel nebude mít dostatek světla a odumře.
Nepřineste si šťavel do zahrady
Až budete nakupovat další rostliny do vaší zahrady, dejte pozor, ať si spolu s novým přírůstkem na svou zahradu nepřinesete i šťavel. Ten si totiž velmi často lebedí v květináči, většinou pod keři nebo košatými trvalkami, a čeká, až bude mít nový domov. Zakoupené rostliny tedy před výsadbou nezapomeňte zkontrolovat a případně vyplet.
Do boje proti šťavelu povolejte jiné rostliny
Šťavel se rozrůstá tam, kde jsou holá místa to platí hlavně na záhonech a ve skalce, takže jestliže mu chcete dát co proto, vysaďte na prázdná místa rostliny, které rostou rychle a díky tomu dokáží zaplnit prostor. Velmi vhodné jsou všechny druhy rozchodníků (Sedum sp.), netřesky (Sempervivum sp.) nebo delospermy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.