Při výběru vhodné rostliny, kterou lze využít jako vánoční dekoraci, se využívají buď ty, které v tu dobu zrovna kvetou, například čemeřice či brambořík, nebo vybarvují své listeny jako je to typické u vánoční hvězdy. Tak či tak se jedná o rostliny, které vám při vhodné péči vydrží řadu let a jakmile budete na Tři krále sklízet vánoční výzdobu, tyto rostliny si určitě ponechte. Dopřejte jim jen potřebnou pozornost a ony vám opět krásně vykvetou.
1. Pryšec nádherný
Vánoční hvězda nebo také Poinsettia (Euphorbia pulcherrima) je klasickou, vánoční rostlinou, kterou nyní nabízí snad ve všech obchodech. Můžete ji zakoupit v různých, někdy skoro děsivých barvách, ale tou základní a oficiální barvou pryšce je vždy červená. Všechny ostatní barvy jsou jen výsledkem umělého nabarvení pomocí laků, kterým se obchodníci snaží rostliny udat zákazníkům. Vánoční hvězda si nás získala díky červeně zbarveným listenům, přičemž její žlutavé květy nejsou až tak výrazné. Rostlina pochází z Mexika, kde dosahuje výšky běžného keře kolem 4 metrů. Naštěstí, u nás se pěstuje jako pokojová rostlina a jakmile skončí vánoční svátky, nevyhazujte ji a dopřejte jí trochu klidu. Vydrží vám do příštího roku, jej trochu více povyroste. Při manipulaci s vánoční hvězdou buďte opatrní, při poranění roní bílou tekutinu, tzv. latex, stejně jako všichni pryšcovité, která vám může způsobit silné podráždění kůže.
2. Brambořík
Brambořík (Cyclamen persicum) je rovněž velmi oblíbená, květem ozdobná pokojová rostlina, která se uchovává ve formě hlízy. Takže jakmile brambořík dokvete, opět ho nevyhazujte, pouze vyjměte hlízu, očistěte ji a přesaďte do nového substrátu pro pokojové rostliny. Brambořík nesnáší teplo, takže dáte-li ho poblíž topení nebo na přímé slunce, nebudete se s ním radovat moc dlouho. Takže ho klidně dejte na okenní parapet do místnosti, kde je chladněji. U bramboříku to nepřehánějte ani se závlahou, díky tomu, že má hlízu, více trpí na zahnívání. Zálivku tedy vždy do podmisky a vodu, kterou rostlina nevyužije zhruba za 30 minut od zalití vylijte, rostlina si vezme přesně tolik, kolik opravdu potřebuje.
3. Čemeřice
Čemeřice (Helleborus sp.) je námi neustále vychvalovaná trvalka, která často kvete v době silných mrazů. Čemeřice udělá okrasu nejen na venkovních záhonech, někde v polostínu, ale také v nádobách na balkoně či terase, vysaďte si ji vždy co nejblíže k vám, abyste se mohli z jejich neskutečně krásných květů, těšit co nejvíce. Čemeřici můžete také využít jako vánoční dekoraci do bytu, kdy ji buď vysadíte do společnosti dalších rostlin, například brambořík, nebo ji umístíte samostatně na slavnostní tabuli. Jen ji nezapomeňte pravidelně zalévat, čemeřice milují vlhko a pokud ji budete mít doma, máte zde přece jen tepleji a čemeřice bude mít větší žízeň.
4. Azalka japonská
Další typickou rostlinou, kterou si lidé zkrášlují svůj domov, často nejen na Vánoce, jsou právě azalky (Azalea japonica). Možná jste si teď v odchodech všimli, že kromě tradičních rostlin je v nabídce právě azalka. Azalky milují kyselé pH půdy, které má většinou i v nádobě. Azalku pravidelně zalévejte a odstraňujte odkvetlé květy, jen tak ji totiž donutíte, aby kvetla déle. Po odkvětu ji pak na jaře přesaďte do zahrady, nejlépe do vřesoviště k ostatním vřesovištním rostlinám, do polostínu nebo i do nádoby. Dle kultivaru mohou být azalky nízké a hodí se také do skalky.
5. Vánoční kaktus
Typickou vánoční rostlinou, která sice kvete během celého roku, ale hlavní sezónu květu má především kolem Vánoc, je vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). Tento druh kaktusu se často plete s velikonočním kaktusem, ale liší se jednak dobou květu a jednak dle tvaru jednotlivých článků (listů). Vánoční kaktus pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky a dle svého původu má také určité podmínky na pěstování. Vánoční kaktus vyžaduje pro kvetení krátký den, tzn., že mu naprosto vyhovuje zimní čas, kdy světla ubývá. Ačkoliv se jedná o kaktus, mohlo by se zdát, že se zálivkou to nemusíte přehánět, ale právě v tom je trochu háček. Článkované kaktusy, stejně jako ten velikonoční, se zalévají stejně, jako ostatní pokojové rostliny, díky tvaru listů u nich totiž probíhá fotosyntéza mnohem intenzivněji, nežli u klasických kaktusů. Takže substrát udržujte mírně vlhký, především si dejte pozor v přetopených místnostech. Před květem ocení také hnojivo, ale pokvete vám i bez něj. Odstraňujte odkvetlé květy a přes léto ho vyletněte do zahrady, nejlépe někam do polostínu pod stromy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.