Zimní dekorace s čemeřicemi je velmi působivá
Čemeřice (Helleborus sp.) je úžasná trvalka, která kvete od ledna až do konce května různými, často i dvoubarevnými, květy. Některé kultivary mohou být i nazelenalé či černé. Čemeřice si svůj půvab ponechává i po odkvětu, protože list jí neopadává a svojí zelenou barvou dále oživuje záhony. Lze ji pěstovat nejen ve volné půdě na záhoně, ale také v nádobách či truhlíku na terasách a balkonech, kde vám udělají radost právě během zimy svými květy. Nejčastěji se pěstují dva druhy čemeřic, a to čemeřice černá (Helleborus nigra), která druhový název dostala dle barvy kořene, který se dříve využíval v léčitelství, čemeřice purpurová (Helleborus purpurascens) a čemeřice východní (Helleborus orientalis).
S čím lze čemeřici v truhlíku kombinovat: skvělé jsou trvalky, traviny i cibuloviny
Její květy se objevují ještě dříve, než první cibuloviny a právě s nimi je dobré je také nakombinovat. Velmi vhodnými společníky k čemeřicím jsou také dlužichy, které mají krásně dekorativní listy, jež si udržují po celu zimu. Čemeřice lze vysadit do jednoho truhlíku také s různými travinami, nejlépe druhy, které si svoji barvu uchovávají i přes zimu, kam patří zejména kostřavy a ostřice. Dobrými společníky jsou také různé stálezelené keře, jako jsou pierisy, brsleny či skalníky.
Co čemeřice potřebují: hlavně ne slunce
Původní druhy čemeřic rostly v listnatých lesích a odtud pramení také jejich nároky na světlo, kdy vyžadují spíše polostín. Rostou sice i ve stínu, ale zde nekvetou tak bohatě. Milují výživné, humózní půdy, které mohou být mírně vápenité. Na jaře pak opatrně odstraníme staré, zhnědlé listy, mírně nakypříme půdu kolem rostlin a zalijeme. Čemeřice se během dvou až tří let dokonale rozroste a spolehlivě pokvete, přičemž květy vydrží na rostlině velmi dlouhou dobu a to až několik týdnů. Nevysadíte-li si čemeřici ještě teď, na podzim, můžete ji také snadno rychlit jako ideální rostlinu do jarních truhlíků.
Kam umístit čemeřici a jak ji sázet: ve skupině je síla
Čemeřice jsou velmi krásné rostliny, především v době květu se jich nebudete moci nabažit, rostliny se proto doporučuje vysazovat ve skupinách, i do truhlíku, ve volné půdě nejlépe někam pod stromy a keře. Na m2 se vysazuje 4-8 rostlin, samozřejmě v závislosti na druhu či kultivaru. Čemeřice nechejte po výsadbě v klidu růst, případné množení dělením trsů, je možné až u starších, minimálně šestiletých jedinců a to vždy až po odkvětu.
Nebezpečná krása: jedovaté glykosidy jsou typické pro všechny čemeřice
Všechny druhy čemeřic obsahují jedovaté glykosidy, které dráždivě působí na sliznice, trávnicí ústrojí a vyvolávají zvracení, průjmy a bolesti. Při rozemnutí listů mohou silice způsobit vyrážku na kůži, proto při práci s čemeřicí používejte, pro jistotu, rukavice.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.