Pro začínající pěstitele zahradních bramboříků jsou vhodné především dva druhy, a to brambořík jarní (Cyclamen coum) a brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium). Pokud si vysadíte oba dva druhy, budete se krásou jejich nevšedních květů kochat poměrně dlouho, protože brambořík jarní kvete od února po celé jaro, kdežto brambořík břečťanolistý až od srpna, ale jeho listy zdobí zahradu až do jara.
Kam umístit brambořík
Zahradní bramboříky tvoří husté, koberce květů a nejlépe se jim bude dařit pod stromy a keři, kam dopadá dostatek světla, ale zároveň sem nepraží slunce. Daří se jim přímo u kořenů opadavých dřevin, kde není prostor moc sešlapaný a dařit se jim bude všude tam, kde se daří sněženkám.
Jak pěstovat brambořík
Chcete-li mít zahradní brambořík na své zahradě, stačí si zakoupit pár hlízek, které se vysazují na podzim, a to do hloubky asi 5 cm. Před zimou je v prvním roce chraňte nějakým zimním krytem, například na ně dejte pár větví chvojí. No a od této chvíle již vaši péči nevyžadují, naopak, u bramboříků, což platí i u toho pokojového, se tvrdí, že přílišná péče je zahubí. Jakmile na jaře zatáhnou listy, nezalévejte je (přílišná vlhkost škodí) a na podzim půdu nekypřete příliš hluboko, jinak uškodíte vyvíjejícím se semenáčkům.
Chcete kvetoucí koberec? Vysaďte je do velké skupiny
Krásný kvetoucí koberec je důvod, proč se bramboříky na zahradě pěstují, aby se tak ale stalo a konečný dojem takový byl, musíte vysadit hodně hlízek k sobě, cca 16 kusů na 1 m2. Důležité je si uvědomit, že zahradní bramboříky mají velmi dekorativní nejen květy, ale také listy, ty zase vyniknou, pokud jsou vysazeny samostatně, abychom na ně dobře viděli. Takže si nezapomeňte pár kousků vysázet třeba do nádoby na terasu či balkon jednotlivě, abyste si tuto úžasnou rostlinu užili.
Nestihli jste na podzim vysadit hlízy? Nevadí…
Pokud jste se do bramboříků zamilovali stejně jako všichni před vámi, a nestihli jste hlízky vysadit na podzim, nevěstě hlavu. Zakupte si zahradní brambořík v nádobě teď na jaře a vysaďte ho pod stromy. Dobře se mu daří tam, kde se daří sněženkám, mají totiž stejné nároky. Milují taková stanoviště, kam na jaře svítí slunce, ale v létě, jakmile koruny stromu zalistí, jsou před slunečnými paprsky schované ve stínu.
Co udělat s bramboříkem po odkvětu
Jste smutní, že brambořík jarní již odkvetl? Vysaďte si druhý z doporučených druhů, brambořík břečťanolistý, který kvete až od konce léta a potěší vás nejen svými květy, ale hlavně listy, které na sobě mají krásnou kresbu. Listy zůstávají na rostlině i po odkvětu, a to do jara, takže vaši zahradu budou zdobit až do chvíle, kdy opět pokvete brambořík jarní.
Jak jsou do toho zapleteni mravenci?
Jakmile brambořík odkvete, květní stonky se začnou stáčet do spirály a na jejich konci dozrávají plody se semeny. A právě semena často roznášejí mravenci, díky kterým vznikají husté, kvetoucí koberce bramboříků. Takže v tomhle, asi jediném, případě mravence na své zahradě vítáme.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.