Podzim je ten správný čas osázení nových záhonů: některé rostliny ale teď nevysazujte, jinak vám zbudou jen oči pro pláč

Plánujete-li osázení nových záhonů nebo jen potřebujete doplnit ty stávající, právě teď, na podzim, je ten správný čas. Jak my zahradníci rádi říkáme, září a říjen jsou pro nás druhá sezóna v roce, kdy máme nejvíce práce. Právě teď totiž je sortiment rostlin velmi bohatý a vy si tak můžete vybrat z celé řady druhů a kultivarů. V tomto čase zakoupíte poměrně kvalitní druhy stromů, keřů, jehličnanů a ovocných dřevin. Pokud je ještě během října vysadíte, rostlina tak má do té pravé zimy spoustu času, aby zakořenila a zimu zdárně přežila.

Záhon na suchém místě

Jestliže máte v plánu nově osázet záhon, který bude vystaven suchu, vyčkejte s tím až na jaro. Důvod je jednoduchý, suchovzdorné rostliny totiž pocházejí z oblastí s mírnými zimami, a proto jim pomůže, pokud budou mít do zimy dostatek času zakořenit. Řada druhů, které trpí na zamokření půdy, rovněž ocení až jarní výsadbu. Prozatím tedy rostliny nenakupujte a spíše si dobře rozmyslete a sepište, jaké druhy budete vysazovat. Na jaře se již nebudete zdržovat přemýšlením, vybrané rostliny zakoupíte a v klidu vysadíte.

Jak správně připravit záhon

Čas, který nyní na podzim máte, můžete využít k přípravě záhonu. Častým problémem v zahradách bývají jílovité půdy, které jsou nepropustné, a to můžete změnit. K takové úpravě se používají třeba lávové kamínky (zrnitost 5-8 nebo 8-11 mm), křemičitý písek nebo štěrk, a to minimálně do hloubky 25-30 cm. Jelikož je jíl nepropustný, vyplatí se pod touto vrstvou udělat ještě vrstvu drenážní, abyste v budoucnu nemuseli řešit nadbytečné hromadění vody. K zadržování vody se do půd zapracovává tzv. bentonit, čedičová hornina s vysokou sorpční schopností, která zadržuje vodu a živiny.

S hnojením to přehánět nemusíte

Při výsadbách jsou velmi časté dotazy na dodání hnojiv. Celkově se u suchomilných rostlin doporučuje, hnojit spíše průmyslovými hnojivy, a to ještě jen na jaře. Pokud byste nějakou rostlinu vysazovali nyní, pamatujte na to, že na podzim již není třeba vysazované rostliny hnojit, nově vysazené rostlině ohlídejte spíše vláhu.

Co vysadit na suché místo

Vysazujete-li suchomilné rostliny poprvé, vsaďte na druhy, které vás prostě nezklamou. Mezi takové vděčné, suchomilné rostliny, patří pryšec sivý (Euphorbia sequieriana ssp. niciciana), keřík perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia), travina kavyl péřovitý (Stipa tenuissima), řebříček (Achillea sp.). rozchodníkovec nachový (Hylotelephium telephium), který má sukulentní typ těla nebo třeba kosatec bradatý (Iris barbata). Potřebujete-li do záhonu vysadit něco výraznějšího, co se dokáže rozrůst, tak doporučujemejuku vláknitou(Yucca filamentosa). Pro rozsáhlejší pokryv záhonu vysaďte čistec vlnatý (Stachys byzantina), který je typický svými na omak plyšovými listy a vcelku pěknými květy.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.