Proč nekvetou petúnie: vyzkoušené fígle, jak mít znovu záplavu květů

Petúnie pochází z Jižní Ameriky, tím jsou také dané jejich pěstební nároky. Přestože máte pocit, že jim ve všem vycházíte vstříc, v polovině letní sezony přestanou kvést nebo kvetou jen sporadicky a jejich celkový vzhled je spíš už jen přerostlý a unavený. Dřív, než se rozhodnete petúnie vyměnit za jiné letničky, zkuste je ještě zachránit.

Jak zachránit petúnie

Identifikujte problém

Proč petúnie přestaly kvést, může mít několik příčin.

  • Choroby: V přemokřeném substrátu se rozvinula hniloba kořenů – v tom případě je lépe vysadit nové letničky. Pozor: do jiného substrátu, protože patogeny hniloby zůstávají v půdě. Dalším častým problémem je padlí, protože hustý porost je neprodyšný.
  • Nedostatečně čistíte porost od odkvetlých květů. Mnozí sice tvrdí, že petúnie mají „samočistící schopnost“, ale není to úplně pravda. Můžete se přesvědčit sami, když jim odstraníte odkvetlé květy - nasadí ihned nové. Dokonce se doporučuje odštípnutí uvadlého květu včetně semeníku (tvoří se těsně za květem). Rostlina pak nemusí zbytečně plýtvat energií na tvorbu semen a může vydatněji kvést.
  • Napadení savým hmyzem. Molice a mšice jsou hlavními škůdci, kteří petúnie napadají. Nezdráhejte se ihned použít insekticid.

Ztráta květenství může také vzniknout „únavou“, kdy rostlina vyčerpala živiny a svoji životní energii. Existuje řešení tohoto stavu a rozhodně stojí za to jej vyzkoušet.

 

Střih

Nebojte se letního střihu. Ostrými nůžkami zkraťte jejich porost na polovinu. Snažte se dodržet pravidelný tvar. Poté opatrně vyčistěte z porostu všechny oschlé části, čímž je i provzdušníte. Možná jste si všimli, že část kořenového systému je obnažená. To může být způsobeno jednak zaléváním, jednak přirozeným zvětšováním kořenového balu. Přisypejte tedy trochu substrátu, ať kořeny zakryjete. Takto ošetřené a ostříhané petúnie dejte na světlé místo. Ne ale na přímý sluneční úpal, jak tomu bylo doposud.

Zálivka

Vláha je nyní pro zkrácené petúnie důležitá. Substrát by neměl vyschnout, měl by být vlhký, ne však přemokřený, aby nedošlo k rozvoji chorob. Petúnie často napadá padlí nebo fytoftorová hniloba, což může být pro tuto rostlinu fatální. Je přirozené, že budete petúnie chránit před deštěm.

Výživa

Aby se rychle nastartovaly růstové procesy, je třeba petúnie dostatečně vyživit. Přestaňte používat hnojivo na květ (jako doposud), protože je nutné zapěstovat novou organickou hmotu. Výživa pro petúnie s větším podílem dusíku je v tuto chvíli ideální. Rostlinám pomůžete, když jim hnojivo podáte v tekuté formě. Potřebujete, aby účinek byl co nejrychlejší.

Ostříhané petúnie se začnou "probouzet" do jednoho týdne. Zkrácený porost bude nakonec hustší, nasadí další výhony a nové květy. Podle tempa růstu sami poznáte, kdy máte opět začít hnojit na květ. Srpen by měl být opět měsícem, kdy vaše truhlíky s petúniemi rozkvetou v plné kráse.

Zdroje: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada