Proč je řez keřů důležitý?
Pravidelný, a hlavně správně provedený řez má smysl nejen u okrasných keřů, ale také u ovocných dřevin. Pokud totiž na řez budete rezignovat a nebudete jej provádět, dřeviny hodně trápíte a nemůžete se pak divit, že nekvetou, neplodí a na vaší zahradě se jim nedaří.
- Tím hlavním úkolem každého udržovacího řezu je prvotně odstranit všechny poškozené a namrzlé výhony.
- Dalším důležitým úkolem je provzdušnění keře, kdy se příliš zahušťující výhony řežou až u země.
- U některých keřů je pak nutné provádět kompletní zmlazení, kdy se celý keř seřízne těsně u země. Byť tento zásah vypadá velmi razantně, keř se tím omladí a brzy opět vytvoří dostatečné hustý porost.
Kdy lze řezat keře kvetoucí na jaře?
Keře kvetoucí na jaře nikdy nesmíte na jaře řezat do starého dřeva, jediné, co můžete odstranit jsou výhony poškozené, ať již nalomené či poškozené okusem zvěře nebo namrzlé. Tvarování a provzdušňování keře, kdy budete vyřezávat větší množství výhonů, ponechte až po jeho odkvětu, protože v tuto dobu už mají keře vyvinuté pupeny a s rozkvětem čekají pouze na vhodné klimatické podmínky. Jestliže tyto keře říznete hned na jaře, o květy se tak připravíte.
Na jaře nikdy neřežte tyto keře
Mezi ty nejčastější, okrasné keře kvetoucí na jaře patří zejména zlatice(Forsythia sp.), které v teplejších oblastech začínají nakvétat již koncem února, dále šeříky, dříny, kdoulovce, muchovníky, okrasné mandloně nebo zákuly. S řezem až po odkvětu také vyčkejte u tavolníků, které kvetou zhruba od května, mezi ty nejčastější patří tavolník van Houtteův a všechny druhy, které kvetou bíle. V květnu kvetou azalky a rododendrony, takže i u těchto stálezelených keřů ponechejte řez až po odkvětu. Tyto keře můžete po zimě přihnojit, u azalek a rododendronů dodat rašelinu pro úpravu pH po zimě a stálezelené druhy pořádně zalít.
Keře, které po jarním řezu doslova prahnou
Samozřejmě, že naopak existují keře, které doslova dychtí po tom, abyste je pořádně prořezaly, jen tak totiž budou mít dostatek síly do nové sezóny. Jedná se především o keře, které kvetou v létě a na podzim. Těm naopak velmi prospěje, pokud jim kromě poškozených a nemocných výhonů odstraníte i ty, co je příliš zahušťují či si navzájem konkurují. Opět se řeže na očko vnější, a to tak, že řez vedeme rovně, zhruba 1 cm nad očkem, nikdy ne více. Na jaře se na důsledný řez těší zejména komule (motýlí keře, tyto keře se nebojte vzít dost razantně, budou rádi), vajgélie, ibišky, mochny, tavolníky nízký i japonský, ořechokřídlatec a hortenzie.
Využijte dřevité řízkování
Při jarním prořezu okrasných keřů můžete některé výhony využít k namnožení daného keře. Pomocí tzv. dřevitých řízků získáte vesměs zadarmo další jedince vašeho oblíbeného keře.Pro tyto účely se používají výhony, které jsou silné jako tužka, zhruba 1 cm, a které jsou zdravé a dobře vyzrálé. Dřevitý řízek je dlouhý 10 až 15 cm, přičemž horní řez se provádí rovně, asi 1 cm nad očkem, spodní mírně šikmo, asi 1 mm pod očkem. Hotové řízky pak můžeme namočit do práškového stimulátoru a zapíchnout do malých květináčků s množárenským substrátem tvořeným rašelinou a perlitem.
Jak se o dřevitý řízek starat dále?
Na každý květináč umístěte jmenovku s názvem keře a datem, kdy byl nařízkován. Nemáte-li možnost umístit napíchané řízky do skleníku, na tzv. množárnu, kde se díky automatickému systému spouští závlaha v podobě mlžení, pak je musíte pravidelně zalévat. Někdy je dobré květináčky umístit do nízké nádoby s vodou, kdy voda bude postupně vzlínat, a vy tak nemusíte řešit pravidelné zalévání, jen hlídáte obsah vody v misce. Zhruba za 3 týdny by dřevité řízky měly začít rašit a kořenit. Pokud se tak nestane ani za měsíc od nařízkování, řízek odumřel a můžete ho vyhodit.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.