Jaký je rozdíl mezi zlaticí a zlatým deštěm
Zlatice (Forsythia sp.), bývá často mylně nazývána „zlatým deštěm“, ale jako zlatý déšť nazýváme štědřenec odvislý, což je úplně jiný druh. Zlatice máme spojené s jarem, a hlavně s Velikonocemi, přičemž díky své jasně žluté barvě květů zlatice rozzáří každý kout. Jedná se o keř velmi nenáročný a s oblibou se používá nejen v soukromých zahradách, ale také ve veřejné zeleni, a to jak na sídlištích, či parcích, tak i podél dálnic. Keř dorůstá zhruba do výšky okolo 3 metrů, někdy i více, ale v sortimentu lze nalézt nižší kultivary, nejčastěji kulovité, které se hodí do nádob. Dalším způsobem, jak docílit nižšího vzrůstu je pravidelný řez, díky kterému ji lze bez problémů pěstovat také v nádobách či v truhlíku na balkoně a terase.
Kde zlatice nejlépe vynikne: mezi jarními rostlinami
Přemýšlíte-li, kam zlatici nejlépe umístit, tak jako nevhodnější jsou rozhodně slunná místa, maximálně mírný polostín. V plném stínu zlatice trpí na různé skvrnitosti listů a může také méně kvést. Vynikne jako solitéra, hodí se do živých plotů nebo do skupin s ostatními jarními keři a rostlinami. Velmi dobře vynikne ve spojení s jarními rostlinami a cibulovinami, kde se především využívá barevného kontrastu, např. modře zbarvené modřence s jasně červenými tulipány vytvoří, spolu se žlutě kvetoucí zlaticí, dokonalou souhru barev. Tohoto efektu samozřejmě docílíte i v nádobě.
Zlatice určí vhodnou dobu řezu růží
Mnoho lidí každým rokem řeší, kdy je ta nejvhodnější doba pro jarní péči o růže. A právě zlatice vám tuto otázku pomůže zodpovědět, protože jakmile kvete zlatice, myšleno, kdy je v plném květu, je ten správný čas věnovat se jarní péči o růže. Je to totiž doba, kdy už je teplo a nehrozí žádné přízemní mrazíky. V době květu zlatice tedy růže prořezávejte, jak je libo, protože rány se budou dobře hojit.
Zlatic je několik druhů a každý je jiný
Ačkoliv si to mnozí neuvědomují, i rod Forsythia má mnoho druhů, a hlavně nespočet krásných kultivarů, které se liší nejen výškou, dobou květu i jeho barvou (různé odstíny žluté), tak i celkovým tvarem. Existují druhy vzpřímené a keřovitě rostoucí, kam patří především zlatice prostřední (Forsythia x intermedia), tak i převislé kultivary v čele se zlaticí převislou neboli smuteční (Forsythia suspensa).
Jaké má zlatice nároky
Jak již bylo řečeno, zlatice je velmi nenáročný keř, miluje slunce, především se jí daří v místech, kde slunce svítí celý den. Roste v každé zahradní půdě, ale pokud jí občas dopřejete nějaký lepší a výživnější substrát a přihnojíte ji někdy univerzálním hnojivem (NPK, Cererit), zlobit se určitě nebude. Pokud tak neučiníte, i tak vám poroste. Jediné, co můžete u zlatice pokazit a připravit se tak o květy je nesprávný řez.
Nikdy neřežte zlatici na jaře
Tím, jak se všichni těšíme, až po zimě budeme moci pracovat na svých zahradách, máme někdy tendenci, prořezávat všechny keře, které na zahradě máme. Ale to je právě ten kámen úrazu a hlavně u zlatice s jarním řezem moc nepochodíte. Proč? Protože zlatice kvete na jaře a v dobu, kdy se hodláte pustit do řezu je zhruba březen, v tuto chvíli už má dávno založené pupeny, případně v teplejších oblastech začíná nakvétat. Pokud ji tedy budete prořezávat na jaře, sami se připravíte o ty úžasné, žluté květy, které zlatice má. Jediné, kdy je povoleno do keře vlézt se zahradními nůžkami je v případě, že se v keři nachází nemocné, nalomené či zmrzlé větve. Ty samozřejmě odstranit musíte, všechny ostatní ponechte na pokoji. Nechte zlatici vykvést a až po odkvětu můžete začít s prořezáváním a úpravou tvaru keře. Jestliže si nemůžete pomoci a chcete na jaře něco na zahradě řezat, vrhněte se na keře, které kvetou v létě, třeba taková komule, pustoryl či vajgélie vám za jarní řez budou vděčné.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.