I v srpnu můžete vysévat hrách. Pokud počasí neumožní jeho dozrání, využijete ho jako zelené hnojení

Hrášek stále ještě spousta lidí pokládá za jarní druh zeleniny. Přitom se dá vysévat opakovaně, dokonce i nyní, během srpna. Především pokud je teplo a zároveň hrachu dopřejete dostatek vody, můžete se ještě dočkat velmi pěkné úrody.

Hrách setý (Pisum sativum)

Hrách setý pochází ze severní Afriky a jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi vikvovitých, jejíž vegetační doba se pohybuje v rozmezí 60-90 dnů. Výsev se provádí brzy na jaře, ale klidně i v polovině léta, v srpnu, jen je důležité v tomto období už vybírat odrůdy s kratší vegetační dobou. Hrách setý vytváří poléhavé lodyhy, které se však velmi ochotně popínají po oporách, pomocí otáčivých úponků. Výjimečně hrách vytváří i keříčky (například odrůda Kudrnáč). Hrách setý bohatě vykvétá bílými květy, ze kterých se po opylení vyvíjejí známé lusky, plné kulatých semen, sladkých hrášků. Hrách setý je výborným zdrojem rostlinných bílkovin, ale i vitaminů C a B i stopových prvků, jako jsou vápník, draslík, hořčík a fosfor.

Menu ze zelených zrn a lusků

www.nkz.cz

Jak a který hrách vysévat v srpnu

Pro srpnový výsev si připravte rané odrůdy hrachu. Můžete použít například dřeňový hrách odrůdy 'Oskar', který bohatě plodí až 10 cm dlouhé lusky nebo odrůdu 'Gloriosa', s velkými lahodnými zrny, vhodnými i ke mrazení. Velmi raný je i 'Hermes', ideální pro přímý konzum.

Připravte se na časté škůdce hrachu

www.nkz.cz

Vzhledem k tomu, že v srpnu už je prognóza na sklizeň zralého hrášku trochu nejistá, je potřeba hrách trochu popostrčit. Aby vyrašil co nejdříve, můžete semena hrachu den před výsevem namočit do vody. Semena, opatřená barevným obalem proti houbovým chorobám nenamáčíme, ale dopřejeme jim důkladnou zálivku až po vysetí. Hrách je také důležité vysévat do vlhké půdy. Proto večer před výsevem záhony důkladně prolijte vodou, aby půda byla i druhý den dostatečně vlhká, ale ne mazlavá.

Srpen je ideální čas na zelené hnojení: krásně kvete a do půdy dodáte živiny

www.nkz.cz

Hrách je i výborné zelené hnojivo

Při srpnovém výsevu hrachu už je nutné počítat i s možností, že se počasí pokazí a hrách nedozraje. Vzhledem k tomu, že se však jedná o výbornou plodinu pro zelené hnojení, najde i zelená nať hrachu s nedozrálými lusky skvělé uplatnění.

Připravte se na zelené hnojení

www.nkz.cz

Vzrostlá nať může před zapravením do půdy klidně přejít i prvními mrazíky. Rostliny hrachu mohou před zarytím být narostlé do jakékoliv fáze růstu. Čím budou rostliny větší, tím vyšší bude účinnost hnojiva. Zelené hnojení zvýší podíl humusu v půdě, nať hrachu se velmi rychle rozkládá a zlepší i strukturu půdy. Hrách je také plodina, která dokáže fixovat vzdušný dusík pomocí symbiotických bakterií, které žijí na jeho kořenech.

Zdroj:https://selgen.cz/agrotechnicka-doporuceni/hrach-sety-agt/; https://izahradkar.cz/zahrada/zelenina-byliny/luskova-zelenina/kudrnac-modre-lusky-zelene-hrasky-tipy-k-vysevu-hrachu/

Zelené hnojení: zúrodněte si půdu na prázdných záhonech. Stačí vysít vhodné rostliny

www.nkz.cz

Hrách setý je výborným zdrojem rostlinných bílkovin, ale i vitaminů
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada